Zrozumieć autyzm: czy testy genetyczne mogą pomóc Twojemu dziecku?
Zaburzenia ze spektrum autyzmu nastręczają wielu trudności diagnostycznych. W konsekwencji wielu pacjentów nie może skorzystać z odpowiedniej terapii, ponieważ nie posiada jeszcze diagnozy. Pomóc może w tym diagnostyka genetyczna. Czy testy genetyczne mogą wykryć autyzm? Przeczytaj poniżej!
Spis treści:
Autyzm a testy genetyczne
Zaburzenia ze spektrum autyzmu wywoływać mogą triadę objawów: problemy z mową i komunikacją, trudności w funkcjonowaniu społecznym oraz ograniczone i sztywne zachowania i zainteresowania. Są więc to bardzo złożone zaburzenia. Mnogość i różnorodność objawów znacząco utrudniają postawienie trafnej diagnozy. Często kończy się to wizytami u kilku specjalistów, wieloma badaniami oraz straconym czasem i stresem. Może być to okropnie frustrujące dla rodziców i małego pacjenta.
Testy genetyczne mogą ułatwić proces diagnostyczny w przypadku podejrzenia zaburzeń ze spektrum autyzmu. Zaburzenie to ma bowiem wieloczynnikowe podłoże. Jednym z czynników przyczyniających się do rozwoju zaburzenia są właśnie mutacje w genach. Ich wykrycie może więc przesądzić o postawieniu diagnozy. Dzięki temu pacjent w końcu otrzyma właściwą terapię, a to zniweluje pojawiające się objawy i znacząco poprawi komfort jego życia.
Zrozumieć autyzm: jakie testy genetyczne warto wykonać?
W diagnostyce zaburzeń ze spektrum autyzmu najlepiej jest wykonać badanie genetyczne o jak najszerszym zakresie. Geny powiązane z autyzmem znajdować mogą się w różnych częściach naszego DNA. Zbadanie tylko niewielkiego fragmentu DNA może więc nie przynieść żadnego skutku. Takie badanie może nie wykryć istniejącej mutacji w genach, która znajduje się w innej części naszego materiału genetycznego.
W przypadku diagnozy autyzmu najbardziej polecane są badania kompleksowe, w którym sprawdzane są wszystkie poznane geny. Przykładem takiego testu jest badanie WES. Jest to bezpieczne i bezbolesne badanie. Do jego przeprowadzenia wystarczy jedynie próbka krwi lub wymaz z policzka. Wykonamy je więc bez problemu nawet u najmłodszych dzieci. Takie badanie w diagnostyce autyzmu warto przeprowadzić jak najszybciej. Im wcześniej to zrobimy, tym szybciej otrzymamy diagnozę i rozpoczniemy skuteczną terapię.