Jak odzwyczaić dziecko od smoczka? 7 skutecznych sposobów
Smoczek to mała rzecz, bez której wiele niemowląt i ich rodziców nie wyobraża sobie życia. W końcu jednak przychodzi moment, gdy zaczyna przynosić on więcej szkody niż korzyści. Pora więc się z nim pożegnać. Ale jak odzwyczaić dziecko od smoczka? Sprawdź 7 sposobów, które Ci w tym pomogą!
Spis treści:
Odzwyczajanie dziecka od smoczka — kiedy zacząć?
Ze smoczka można korzystać tak naprawdę od samych narodzin dziecka. Noworodek ma bardzo silny odruch ssania i to właśnie smoczek może pomóc mu sobie z nim poradzić. Ten mały sylikonowy towarzysz może dziecku zapewnić także poczucie bezpieczeństwa.
Smoczek z czasem może przestać przynosić korzyści naszemu dziecku. Należy więc stopniowo się z nim żegnać. Najlepszy moment na rozpoczęcie odzwyczajania od smoczka to czas między 3 a 6 miesiącem życia. Wtedy odruch ssania nie jest już tak nasilony. Dzięki rozpoczęciu odzwyczajania w tym momencie uchronimy dziecko przed wieloma przykrymi konsekwencjami, takimi jak:
- Nieprawidłowe ułożenie zębów
- Opóźnienie mowy
- Seplenienie
- Większe ryzyko częstych infekcji ucha środkowego
Jak odzwyczaić dziecko od smoczka?
Niektóre dzieci szybko i łatwo żegnają się ze smoczkiem. Dla innych z kolei jest to bardzo trudny proces, w trakcie którego pojawia się wiele łez. Niełatwy może on także być dla rodziców, dla których wcześniej smoczek był sposobem na uspokojenie dziecka w razie nagłej paniki.
Proces odzwyczajania dziecka od smoczka wcale nie musi być trudny. Wystarczy sięgnąć po odpowiednie metody, takie jak:
- Na początku chowanie smoczka, gdy dziecko jest czymś zajęte, a następnie w trudniejszych dla dziecka momentach, takich jak płacz czy marudzenie
- Wyjmowanie smoczka z buzi dziecka po zaśnięciu
- Znalezienie alternatywy dla smoczka w trudnych sytuacjach np. kocyka czy zabawki
- Rozmowa z dzieckiem na temat tego, dlaczego należy porzucić smoczek. W trakcie rozmowy warto podkreślić, że maluch jest już za duży na smoczek.
Dzięki czemu poprzez jego porzucenie będzie chciał pokazać swoją dorosłość.
- Czytanie książeczek na temat pożegnania smoczka
- Zrobienie dziurki w smoczku, dzięki czemu nie będzie dało się go ssać
Pamiętaj, aby wybrać dobry moment na rozpoczęcie odzwyczajania od smoczka. Staraj się nie zaczynać tego w trudnych chwilach, takich jak pójście do żłobka czy choroba.