Jakie badania na wykrycie raka w organizmie najlepiej wykonać?
Każdy rodzaj choroby nowotworowej powinien zostać wykryty jak najszybciej. Dzięki temu szanse na jej pokonanie będą znacznie większe. Im później zostanie postawiona diagnoza, tym rokowania pacjenta będą gorsze. Odpowiednie testy należy więc przeprowadzić jak najszybciej. Przeczytaj, jakie badania na wykrycie raka w organizmie najlepiej wykonać!
Spis treści:
- Jakie badania na wykrycie raka w organizmie? Markery nowotworowe
- Jakie badania na wykrycie raka w organizmie? Badania obrazowe
- Jakie badania na wykrycie raka w organizmie? Kolonoskopia
- Jakie badania na wykrycie raka w organizmie? Cytologia
Jakie badania na wykrycie raka w organizmie? Markery nowotworowe
Raka w organizmie wykryć można poprzez sprawdzenie poziomu markerów nowotworowych. Są to substancje znajdujące się we krwi, moczu i płynach ustrojowych, których poziom rośnie u osób chorych na raka .
Najczęściej sprawdzane markery nowotworowe to:
- CA 125 – sprawdza się go w przypadku podejrzenia raka jajnika
- CA 15–3 – jego podwyższony poziom świadczyć może o raku piersi, raku jelita grubego oraz raku wątroby
- CA 19–9 – ten marker sprawdzany jest u osób, u których podejrzewa się raka trzustki
- CEA – jego podwyższony poziom może oznaczać raka odbytu lub raka jelita grubego
- AFP – powiązany jest on z rakiem jądra
Jakie badania na wykrycie raka w organizmie? Badania obrazowe
Rak wykryty może zostać także w trakcie badań obrazowych, takich jak tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny oraz pozytonowa tomografia emisyjna. Pozwalają one nie tylko wykryć chorobę, ale także dokładnie zlokalizować zmianę nowotworową w organizmie.
Jakie badania na wykrycie raka w organizmie? Kolonoskopia
Rak jelita grubego najczęściej jest wykrywany w trakcie kolonoskopii. Badanie to umożliwia lekarzowi zajrzenie do wnętrza jelita grubego pacjenta. Dzięki temu może on jednoznacznie potwierdzić lub wykluczyć obecność zmian nowotworowych w obrębie jelita grubego.
Kolonoskopię wykonuje się poprzez umieszczenie w odbycie pacjenta giętkiej rurki z kamerą. Z tego powodu nie jest to badanie, na które pacjenci zgłaszają się zbyt chętnie. Osoby w takiej sytuacji mogą zdecydować się na alternatwę — test ColoAlert. Jest to nieinwazyjne badanie w kierunku raka jelita grubego. Do jego wykonania potrzebna jest jedynie próbka kału.
Jakie badania na wykrycie raka w organizmie? Cytologia
Cytologia to badanie profilaktyczne dla kobiet. Dzięki niemu wykryć można raka szyjki macicy. Jest to możliwe, nawet jeśli choroba nie zaczęła się jeszcze w żaden sposób objawiać .
Cytologia jest bezbolesnym badaniem, które wykonuje się na fotelu ginekologicznym. Polega ono na pobraniu wymazu z szyjki macicy, który następnie zostaje przekazany do analizy. Takie badanie każda kobieta powinna wykonywać przynajmniej raz na trzy lata.
Źródła:
- https://www.zwrotnikraka.pl/co-to-sa-markery-nowotworowe/