Ryzyko chorób genetycznych w rodzinie — jak je ocenić? Kiedy to zrobić?
Nasze predyspozycje do zachorowania na wiele chorób mogą kryć się w genach. Bardzo często są one przekazywane z pokolenia na pokolenie. Jak można ocenić ryzyko chorób genetycznych w rodzinie? Kiedy warto to zrobić? Przeczytaj poniżej!
Spis treści:
- Dziedziczenie predyspozycji do chorób genetycznych
- Ryzyko chorób genetycznych w rodzinie — kiedy warto je określić?
- Ryzyko chorób genetycznych w rodzinie — jak je ocenić?
Dziedziczenie predyspozycji do chorób genetycznych
Każdy z nas dziedziczy wiele cech po swoich rodzicach. Geny przekazywane przez rodziców mogą determinować różne nasze cechy, takie jak obecność piegów czy kolor oczu. Ponadto rodzice mogą przekazać nam genetyczne mutacje, które zwiększają ryzyko rozwoju pewnych chorób.
Od każdego z rodziców otrzymujemy jeden wariant danego genu. Nie wszystkie te geny będą aktywne. Niektóre z nich pozostaną nieujawnione. Będziemy jedynie ich nosicielami. Taki nieaktywny gen możemy przekazać naszemu dziecku, u którego może się on uaktywnić.
Ryzyko chorób genetycznych w rodzinie — kiedy warto je określić?
Większość ludzi nie wie, co zawierają ich geny. Rzadko kto ma czas lub chęci, by badać swoje genetyczne predyspozycje. Warto jednak to rozważyć, aby upewnić się, czy nie grozi nam żadna poważna choroba. Jest to szczególnie ważne w następujących sytuacjach:
- Planowanie ciąży — sprawdzenie genów może zapewnić, że nasze dziecko nie odziedziczy po nas żadnej choroby genetycznej. Dzięki temu będziemy mogli planować powiększenie rodziny bez żadnych zmartwień.
- Wystąpienie choroby genetycznej w rodzinie — niektóre choroby genetyczne mogą ujawnić się dopiero po wielu latach. Dlatego warto zbadać swoje geny, jeśli u bliskiego członka rodziny wykryto taką chorobę. Być może my również jesteśmy nosicielami zmutowanego genu.
Ryzyko chorób genetycznych w rodzinie — jak je ocenić?
Ryzyko wystąpienia chorób genetycznych w rodzinie można ocenić za pomocą badań genetycznych. Najbardziej zalecane są tutaj badania o jak najszerszym zakresie, ponieważ niebezpieczne mutacje mogą być rozsiane w różnych miejscach naszego DNA.
Najlepszym rozwiązaniem do oceny ryzyka chorób genetycznych w rodzinie jest badanie, które obejmuje wszystkie znane geny. Przykładem takiego badania jest test WES, który jest skuteczny, wiarygodny i bezpieczny. Wykonamy go na podstawie jedynie próbki krwi. Dzięki temu badanie jest całkowicie bezbolesne.