Wpływ genetyki na zdrowie psychiczne: jak geny oddziałują na nasz dobrostan?
Od dawna wiadomo, że genetyka odgrywa kluczową rolę w wielu aspektach naszego życia, w tym również w naszym zdrowiu psychicznym. Aktualnie poświęca się mu coraz więcej uwagi, ponieważ coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, że jest ono tak samo ważne, jak zdrowie fizyczne. W niniejszym artykule przyjrzymy się głębiej temu, w jaki sposób nasze dziedziczone geny mogą wpływać na nasze zdrowie psychiczne. Przeczytaj, jak genetyka oddziałuje na Twój dobrostan!
Spis treści:
- Jak genetyka kształtuje nasze zdrowie psychiczne?
- Wpływ genetyki na skuteczność leczenia
- Choroby o podłożu genetycznym a nasz dobrostan
Jak genetyka kształtuje nasze zdrowie psychiczne?
Genetyka może wpływać na nasze zdrowie psychiczne na wiele różnych sposobów. Jednym z kluczowych mechanizmów jest dziedziczenie predyspozycji genetycznych do różnych zaburzeń psychicznych, takich jak depresja, lęki czy zaburzenia afektywne dwubiegunowe. Badania nad rodzinami i bliźniakami sugerują, że istnieje silna skłonność do dziedziczenia pewnych cech związanych z zaburzeniami psychicznymi.
Wpływ genetyki na skuteczność leczenia
Nie tylko genetyka determinuje ryzyko wystąpienia zaburzeń psychicznych, ale również może wpływać na naszą odpowiedź na leczenie. Okazuje się, że pewne geny mogą predysponować nas do lepszej lub gorszej reakcji na określone leki przeciwdepresyjne, przeciwlękowe czy stabilizatory nastroju.
Przed wprowadzeniem leczenia wymienionymi rodzajami leków warto przeprowadzić badanie genetyczne, które sprawdzi naszą wrażliwość na leki. Dzięki temu lekarz będzie mógł dobrać dla nas preparaty, które przyniosą oczekiwany skutek. Takie badanie jest bezbolesne i nieinwazyjne. Dzięki niemu już w ciągu kilku tygodni będziemy wiedzieć, jaka forma leczenia będzie dla nas najlepsza. W ten sposób możemy nie marnować swojego cennego czasu na leczenie, które nie przyniesie żadnego skutku.
Choroby o podłożu genetycznym a nasz dobrostan
Choroby o podłożu genetycznym na ten moment są nieuleczalne. Jednak w większości przypadków przy stosowaniu odpowiedniego leczenia można z nimi żyć przez długie lata. Mimo tego dla wielu pacjentów myśl o nieuleczalnej chorobie jest dobijająca. W konsekwencji część z nich bardzo podupada na zdrowiu psychicznym. W takiej sytuacji warto zwrócić się po pomoc. Profesjonalne wsparcie psychologiczne może bardzo nam pomóc pogodzić się z chorobą.