Zaawansowane testy genetyczne — od diagnozy do terapii
Testy genetyczne są bardzo pomocne w diagnostyce wielu schorzeń. Dzięki nim możemy wykryć m.in. zaburzenia ze spektrum autyzmu, padaczkę czy choroby metaboliczne. Często to właśnie dzięki nim udaje się postawić diagnozę i wdrożyć terapię, która pozwala pozbyć się uciążliwych dolegliwości. Sprawdź, na czym dokładnie polegają zaawansowane testy genetyczne i kiedy warto je wykonać!
Spis treści:
- Zaawansowane testy genetyczne — jak się je wykonuje?
- Zaawansowane testy genetyczne — kiedy warto je wykonać?
- Zaawansowane testy genetyczne od diagnozy do terapii — jakie badanie najlepiej przeprowadzić?
Zaawansowane testy genetyczne — jak się je wykonuje?
Badania genetyczne polegają na analizie naszego kodu DNA. Te bardziej zaawansowane sprawdzają większość poznanych przed medycynę genów. Dzięki temu wykryć można nawet bardzo rzadkie schorzenia o podłożu genetycznym.
Przeprowadzanie zaawansowanego testu genetycznego z perspektywy pacjenta jest dość proste. Wystarczy oddać próbkę do badania, którą zwykle jest wymaz z policzka lub próbka krwi. Następnie trafia ona do analizy, a po kilku tygodniach pacjent otrzymuje wynik.
Zaawansowane testy genetyczne — kiedy warto je wykonać?
Testy genetyczne to bardzo cenne narzędzia diagnostyczne. Są one wykorzystywane w diagnostyce wielu różnych dolegliwości. Wskazaniem do ich wykonania jest występowanie:
- Objawów zaburzeń ze spektrum autyzmu
- Objawów padaczki
- Nieprawidłowych cech budowy twarzy lub ciała
- Objawów chorób metabolicznych
- Częstego “łapania” infekcji
- Dolegliwości, których diagnoza jest problematyczna
Test genetyczny warto przeprowadzić także przed podaniem szczepienia. W przypadku niektórych chorób szczepienie powinno zostać odroczone o pewien czas. Warto więc sprawdzić, czy nie jest tak też w naszym przypadku lub naszego dziecka.
Zaawansowane testy genetyczne od diagnozy do terapii — jakie badanie najlepiej przeprowadzić?
W wielu testach genetycznych analizowany jest tylko niewielki fragment naszego DNA. Takie badanie może nie wykryć istniejącego problemu. Warto więc od razu zdecydować się na badanie, w którym analizowane jest możliwie jak najwięcej genów. Przykładem takiego badania jest test WES. Do jego przeprowadzenia wystarczy jedynie wymaz z policzka. Badanie to jest więc bezbolesne, a przy tym bardzo skuteczne. Dzięki niemu wielu pacjentów otrzymało już swoją diagnozę i rozpoczęło terapię. W wielu przypadkach uratowało im to zdrowie i życie.