Planowanie ciąży — badania i konsultacje przed poczęciem
Do ciąży warto odpowiednio się przygotować. Dzięki temu stworzymy naszemu dziecku korzystniejsze warunki do rozwoju. W tym celu na etapie planowania ciąży warto wybrać się na konsultacje lekarskie i wykonać kilka badań. Sprawdź, które z nich są niezbędne na etapie planowania ciąży!
Spis treści:
Konsultacja ginekologiczna
Na etapie planowania ciąży w pierwszej kolejności odwiedzić należy ginekologa. Na taką wizytę powinno się wybrać 6 miesięcy przed planowanym poczęciem. Podczas konsultacji lekarz przeprowadzi z pacjentką wywiad. Zapyta w nim m.in. o przebyte i istniejące choroby, stosowane leki czy styl życia. Ginekolog podczas wizyty przeprowadzi także podstawowe badanie ginekologiczne. Wykona on również USG narządów rodnych, cytologię oraz USG piersi.
Lekarz podczas konsultacji ginekologicznej porozmawia z Tobą także o stylu życia na etapie planowania ciąży. Doradzi Ci, jakie działania warto wdrożyć, aby pozytywnie wpłynąć na płodność. Ginekolog dobierze także odpowiednią suplementację, która pozytywnie wpłynie na rozwój Twojego dziecka. Szczególnie istotne będzie przyjmowanie kwasu foliowego. Tę suplementację rozpocząć powinnaś już 6 miesięcy przed poczęciem.
Konsultacja stomatologiczna
W trakcie przygotowań do ciąży warto odwiedzić dentystę i usunąć wszystkie ubytki w uzębieniu. Próchnica może doprowadzić nawet do poronienia, dlatego warto się jej pozbyć jeszcze przed poczęciem dziecka. W trakcie ciąży niemożliwe będzie także wykonanie zdjęcia RTG, co może uniemożliwić usunięcie niektórych ubytków w trakcie oczekiwania na dziecko.
Badania przed poczęciem
Przed zajściem w ciążę warto skontrolować swój stan zdrowia poprzez przeprowadzenie kilku badań. Najważniejsze są następujące testy:
- Morfologia krwi obwodowej
- Określenie grupy krwi oraz czynnika Rh
- Badanie przeciwciał w kierunku toksoplazmozy, różyczki, cytomegalii, wirusowego zapalenia wątroby oraz wirusa HIV
- Badanie hormonów tarczycy
- Badanie glukozy
- Badanie moczu
- Badanie kariotypu
Przeprowadzenie wymienionych testów dostarcza lekarzowi wielu cennych informacji na temat zdrowia kobiety. Dzięki nim może on zauważyć pewne nieprawidłowości, które mogą jej utrudnić zajście w ciążę. Pozwoli to wdrożyć odpowiednie działanie, które ułatwi poczęcie i zmniejszy ryzyko pojawienia się ciążowych komplikacji.