Jakie jest znaczenie szczepień dla noworodków i niemowląt?
Szczepionki to jeden z najlepszych sposobów na ochronę zdrowia i życia naszego dziecka. Dzięki nim możemy zapobiec rozwojowi groźnej choroby zakaźnej u naszej pociechy. Sprawdź, jakie dokładnie jest znaczenie szczepień dla noworodków i niemowląt!
Spis treści:
- Znaczenie szczepień dla noworodków i niemowląt
- Szczepienia dla noworodków i niemowląt — jak działają?
- Szczepienia dla noworodków i niemowląt — na co warto zaszczepić dziecko?
Znaczenie szczepień dla noworodków i niemowląt
Szczepionki to preparaty, które chronią nas przed chorobami zakaźnymi. Są one najgroźniejsze dla noworodków i niemowląt, dlatego szczepienia są najbardziej zalecane tak małym dzieciom. Zachorowanie na którąkolwiek z takich chorób może być zagrożeniem życia dla naszej pociechy. Szczepionki są jedynym sposobem na uchronienie przed tym dziecka. Znaczenie szczepień dla noworodków i niemowląt jest więc ogromne.
Szczepienia są całkowicie bezpieczne. Przed podaniem każdego z nich dziecko przechodzi badanie, które nazywane jest kwalifikacją do szczepienia. W jego trakcie lekarz sprawdza, czy nie ma przeciwwskazań do podania szczepionki.
Szczepienia dla noworodków i niemowląt — jak działają?
Szczepienie polega na podaniu dziecku podskórnie preparatu zawierającego osłabiony szczep bakterii lub wirus. Dzięki temu po podaniu szczepionki w organizmie zaczynają wytwarzać się przeciwciała. To właśnie one pozwolą układowi odpornościowemu się bronić w przypadku kontaktu z wirusem czy bakterią.
Szczepienia dla noworodków i niemowląt — na co warto zaszczepić dziecko?
Na liście szczepień obowiązkowych dla noworodków i niemowląt znajdują się szczepionki przeciwko:
- Gruźlicy — w pierwszej dobie życia
- Wirusowemu zapaleniu wątroby typu B – w pierwszej dobie życia, drugim oraz siódmym miesiącu
- Rotawirusom — między drugim a szóstym miesiącem życia
- Błonnicy, tężcowi, krztuścowi (DTP) — w drugim miesiącu życia, między trzecim i czwartym miesiącu życia oraz między piątym a szóstym miesiącem życia
- Poliomyelitis — między trzecim a czwartym oraz między piątym a szóstym miesiącem życia
- Hib – w drugim miesiącu życia, między trzecim a czwartym oraz między piątym a szóstym miesiącem życia
- Pneumokokom – w drugim i czwartym miesiącu życia
Pozostałe szczepienia wykonuje się u dzieci starszych. Są one szczepione m.in. przeciwko grypie, ospie wietrznej czy kleszczowemu zapaleniu mózgu. Są to jednak szczepienia zalecane. Decyzja należy więc do rodziców.