Rozwój emocjonalny niemowląt — jak przebiega? Jak go wspierać?
Dziecko rozwija się emocjonalnie już od pierwszych dni życia. Stopniowo uczy się wyrażać to, co czuje oraz odbierać emocje innych. Ma to ogromny wpływ na proces kształtowania się jego osobowości. Sprawdź, jak dokładnie przebiega rozwój emocjonalny niemowląt i jak możesz go wspierać!
Spis treści:
Rozwój emocjonalny niemowląt — przebieg
Twoje dziecko przychodzi na świat z wrodzoną umiejętnością komunikowania niektórych emocji. Potrafi już okazać radość, złość, smutek, strach oraz zawstydzenie. Na początku wszystkie emocje Twój maluszek będzie wyrażał za pomocą płaczu. Z czasem nauczy się jednak robić to także za pomocą mimiki oraz gestów, a po pewnym czasie będzie się już z Tobą komunikował za pomocą słów.
Dziecko rozwija się emocjonalnie głównie w kontakcie ze swoimi opiekunami. Już w pierwszym miesiącu życia w reakcji na Twój niepokój Twoja pociecha może odmówić przyjęcia pokarmu. W drugim miesiącu życia może uspokajać się na dźwięk miłego tonu głosu, a w trzecim odwzajemniać uśmiech. Z kolei w czwartym miesiącu życia maluch może płaczem domagać się Waszej uwagi. Około siódmego-ósmego miesiąca życia uwagę tę będzie próbował zwrócić na siebie poprzez gaworzenie.
Rozwój emocjonalny niemowląt — jak go wspierać?
Przebieg rozwoju emocjonalnego jest bardzo ważny. Warunkuje on szczęśliwą przyszłość naszego dziecka. Warto więc wspierać rozwój naszego maluszka już od pierwszych dni życia. Przyniesie mu to ogromne korzyści.
We wspieraniu rozwoju emocjonalnego niemowlaka najważniejsze jest okazywanie mu miłości i czułości. Przytulaj, całuj, głaskaj i noś swojego maluszka tak często, jak tylko możesz. Reaguj także zawsze na jego krzyk i płacz. Dzięki temu dziecko będzie czuło się bezpieczne, akceptowane i kochane, a to najlepszy możliwy fundament jego rozwoju. Postaraj się także dzielić z maluszkiem jego emocje. Utul go, gdy jest smutny i ciesz się razem z nim, gdy coś go rozweseli.
Dla rozwoju emocjonalnego niemowlaka niezwykle ważna jest codzienna rutyna. Twojemu maluszkowi potrzebne są stałe pory karmienia, snu, zabawy oraz spaceru. Taki stały rytm dnia pozwala maluszkowi poczuć się bezpiecznie i stopniowo oswajać się z otaczającą go rzeczywistością. Dzięki temu Twoje dziecko będzie czuło się pewnie w wyrażaniu swoich uczuć.