Jaka jest rola badań prenatalnych w wykrywaniu wad wrodzonych?
Badania prenatalne to niesamowite narzędzia diagnostyczne. Są one zalecane każdej ciężarnej, ponieważ mogą nam dużo powiedzieć o zdrowiu jeszcze nienarodzonego dziecka. Sprawdź, jaka dokładnie jest rola badań prenatalnych w wykrywaniu wad wrodzonych!
Spis treści:
Rola badań prenatalnych w wykrywaniu wad wrodzonych u płodu
Badania prenatalne to różnego typu narzędzia diagnostyczne, które pozwalają lekarzom ocenić stan zdrowia płodu. Dzięki nim u dziecka wykryć można różnego typu wady wrodzone jeszcze przed jego pojawieniem się na świecie. Wykrycia tak wielu nieprawidłowości tego typu nie umożliwia żadna inna technika diagnostyczna.
Dzięki wczesnemu wykryciu wady wrodzonej u dziecka rodzice mogą lepiej przygotować się do jego przyjścia na świat. Z kolei lekarzom umożliwia to opracowanie schematu leczenia, które zostanie wdrożone od razu po porodzie. Czas w takich przypadkach jest bardzo cenny, dlatego tak wczesne wprowadzenie terapii znacznie polepszy rokowania dziecka. Dzięki temu Twój maluch będzie lepiej funkcjonował w przyszłości.
Rodzaje badań prenatalnych
Nie każde badanie prenatalne jest w stanie wykryć każdą wadę wrodzoną. Testy mają różne zakresy. Musimy mieć to na uwadze podczas wyboru badania, które wykonamy w ciąży.
Badania prenatalne dzielą się na nieinwazyjne i inwazyjne. Pierwsza grupa to testy przesiewowe, w których wykrywa się zwiększone ryzyko rozwoju danej wady u płodu. To właśnie od tych badań rozpoczyna się diagnostykę prenatalną. Przykładem takiego badania jest test biochemiczny PAPP‑A oraz test prenatalny o bardzo wysokiej czułości Prenatal testDNA. Oba te badania wykonuje się na podstawie próbki krwi matki, dzięki czemu są one całkowicie bezbolesne oraz bezpieczne dla ciężarnej i dziecka.
Badania inwazyjne wykonuje się dopiero po uzyskaniu nieprawidłowego wyniku testu przesiewowego. Są one rozstrzygające, dlatego po ich wykonaniu otrzymamy pewną diagnozę. Do przeprowadzenia analizy w tym przypadku potrzebna jest próbka pobrana z otoczenia płodu. Może być to np. płyn owodniowy potrzebny do amniopunkcji czy kawałek kosmówki niezbędny do biopsji kosmówki. Wiąże się to z niewielkim ryzykiem rozwoju powikłań. Wynosi ono około 1–2% w zależności od badania.