Jak genetyka wpływa na rozwój dziecka przed urodzeniem?
Każdy z nas posiada pewien zestaw genów. Jego połowę odziedziczyliśmy po matce, a drugą połowę od ojca. Zestaw ten jest z nami już od momentu połączenia się plemnika z komórką jajową. Determinuje więc on nasz rozwój. Jak to możliwe? Sprawdź, jak genetyka wpływa na rozwój dziecka przed urodzeniem!
Spis treści:
Skąd biorą się nasze geny?
Każdy z nas dziedziczy geny po swoich rodzicach. Proces dziedziczenia można jednak przyrównać do dużej loterii. Każda komórka jajowa i każdy plemnik zawiera inny zestaw genów. Oznacza to, że każdy z nich może przenosić inny zestaw cech. To, jakie dokładnie geny odziedziczymy, zależy więc od tego, w którym momencie połączy się komórka jajowa z plemnikiem.
Każdy gen, który odziedziczymy po rodzicach, składa się z dwóch alleli – jeden allel otrzymujemy od matki, a drugi od ojca. Możemy więc od jednego z rodziców otrzymać allel warunkujący niebieski kolor oczu, a od drugiego kolor brązowy. To, jaki będzie nasz kolor oczu, zależy od tego, który allel będzie dominujący. Drugi allel wciąż pozostanie w naszym DNA i być może w przyszłości przekażemy go naszemu dziecku.
Genetyka a płeć dziecka
Genetyka określa również płeć dziecka. Płeć jest determinowana przez chromosomy płciowe, które dziecko dziedziczy od swoich rodziców. Kobiety mają dwa chromosomy X, podczas gdy mężczyźni mają jeden chromosom X i jeden Y. Kombinacja tych chromosomów decyduje o tym, czy dziecko będzie chłopcem czy dziewczynką. Płeć dziecka zależy więc od tego, jaki chromosom płci przenoszony jest przez plemnik. Jeśli jest to chromosom X, to na świecie pojawi się dziewczynka. Jeśli chromosom Y, to urodzimy chłopca.
Genetyka a wady wrodzone
Wiele wad wrodzonych u dzieci ma podłoże genetyczne. Część z nich możemy dziedziczyć po rodzicach. Dziecku w genach przekazać możemy m.in. daltonizm, mukowiscydozę, fenyloketonurię czy pląsawicę Huntingtona. Nasza pociecha może odziedziczyć taką chorobę, nawet jeśli sami na nią nie chorujemy. Możemy bowiem być jedynie nosicielami genu, który warunkuje rozwój danego schorzenia.
Nie wszystkie genetyczne wady wrodzone dziedziczymy po rodzicach. Część z nich tworzy się de novo, czyli spontanicznie. Do takich wad zaliczamy m.in. zespół Downa czy zespół Edwardsa.