Jaką antykoncepcję wybrać? Poradnik dla kobiet
Na rynku znajdziemy wiele metod zapobiegania niechcianej ciąży. Prezerwatywy, tabletki, krążki, implanty… Można naprawdę się w tym pogubić. Przedstawiamy więc poradnik, w którym znajdziesz informacje na temat plusów i minusów konkretnych metod. Przeczytaj i dowiedz się, jaką antykoncepcję wybrać!
Spis treści:
Wskaźnik Pearla a skuteczność antykoncepcji
W wyborze antykoncepcji najważniejsza jest skuteczność poszczególnych metod. Ocenia się ją za pomocą wskaźnika Pearla. Określa on, ile na 100 kobiet stosujących daną metodę antykoncepcji, zaszło w ciążę. Im jest niższy, tym dana metoda antykoncepcji jest skuteczniejsza.
Jaką antykoncepcję wybrać?
Wśród kobiet najpopularniejsze są następujące metody antykoncepcji:
- Kalendarzyk małżeński — metoda ta polega na unikaniu współżycia w trakcie dni płodnych. Kobieta musi więc obserwować swój cykl miesiączkowy, aby wiedzieć, kiedy pojawi się owulacja. W tym przypadku wskaźnik Pearla jest dość wysoki – wynosi 8–25. Wynika to przede wszystkim z faktu, że w cyklu miesiączkowym łatwo może dochodzić do przesunięć.
- Prezerwatywy – jest to najbardziej popularny mechaniczny środek antykoncepcji. Kupimy ją w wielu rozmiarach, smakach i zapachach. Prezerwatywy chronią nas nie tylko przed niechcianą ciążą, ale także chorobami przenoszonymi drogą płciową. W ich przypadku wskaźnik Pearla wynosi 3–14.
- Tabletki antykoncepcyjne — są to preparaty zawierające żeńskie hormony płciowe. Należy łykać je codziennie o tej samej porze. Jest to niezwykle skuteczna metoda antykoncepcji. Wskaźnik Pearla wynosi 0,1–3. Może ona jednak wywołać skutki uboczne, takie jak wahania nastroju, trądzik czy bóle głowy.
- Krążki antykoncepcyjne — zawierają one żeńskie hormony. Taki krążek aplikuje się dopochwowo pierwszego dnia cyklu. Wskaźnik Pearla w tym przypadku wynosi 0,6–1,7.
- Wkładka domaciczna – jest ona nazywana także spiralą. Jest to antykoncepcja długoterminowa, którą aplikuje lekarz. Niektóre z nich mogą pomóc nam uniknąć niechcianej ciąży nawet przez 10 lat. Wskaźnik Pearla w jej przypadku wynosi 0,1–0,2.
- Plastry antykoncepcyjne – raz w tygodniu przykleja się je do skóry, dzięki czemu uwalniane są żeńskie hormony płciowe. Przykleić można je do ramienia, pośladka czy w okolice bikini. Wskaźnik Pearla dla plastrów antykoncepcyjnych wynosi około 0,9.