Jakie badania powinno się przeprowadzić, podejrzewając problem z niepłodnością?
O niepłodności możemy mówić, jeżeli regularne współżycie nie przynosi oczekiwanych skutków przez 12 miesięcy. Przyczyna tego problemu może leżeć zarówno po stronie kobiety, jak i mężczyzny. Para powinna więc poddać się odpowiedniej diagnostyce. Sprawdź, jakie badania powinno się przeprowadzić, podejrzewając problem z niepłodnością!
Spis treści:
Genetyczna diagnostyka niepłodności
Szacuje się, że około 10–15% przypadków niepłodności związanych jest z nieprawidłowościami genetycznymi. Wykonanie diagnostyki genetycznej może więc pomóc nam poznać przyczynę problemów z poczęciem dziecka. Pomogą nam w tym następujące badania:
- Badania kariotypu – jest to podstawowe badanie genetyczne, w którym sprawdza się, czy struktura oraz ilość chromosomów jest prawidłowa. Zmiany lub braki w ich obrębie są częstą przyczyną niepłodności. Do badania potrzebna jest tylko próbka krwi.
- Badanie CFTR – jest to badanie genetyczne przeznaczone jedynie dla mężczyzn. Dzięki niemu możemy wykryć mutację genetyczną odpowiedzialną za niedrożność lub wrodzony brak nasieniowodów. Do badania potrzebna jest próbka śliny.
- Badanie AZF — również jest to badanie, które wykonać musi jedynie mężczyzna. Dzięki niemu możemy wykryć mutację, która powoduje zmniejszoną ilość lub całkowity brak plemników.
- Badanie KIR i HLA‑C — sprawdzają one, czy występuje zgodność immunologiczna między komórkami układu odpornościowego a tkankami płodu. Badanie HLA‑C wykonane powinno zostać przez obojga partnerów, a badanie KIR jedynie przez kobietę.
Diagnostyka niepłodności — pozostałe badania
Oprócz badań genetycznych w diagnostyce niepłodności para powinna wykonać również:
- Badania hormonalne, takie jak FSH, LH, progesteron, estrogeny, prolaktyna oraz hormony tarczycy. Dzięki tym testom wykryć możemy hormonalne podłoże niepłodności.
- Badania anatomiczne — jedną z przyczyn niepłodności mogą być wady anatomiczne w obrębie narządów rodnych kobiety. W diagnostyce niepłodności warto więc wykonać USG narządów rodnych.
- Podstawowe badanie nasienia – polega on na zbadaniu próbki męskiego nasienia m.in. pod kątem ilości, jakości, budowy oraz ruchliwości plemników. Pozwala on sprawdzić, czy męskie nasienie jest dobrej jakości.