Najnowsze metody leczenia niepłodności — przegląd badań
Niepłodność to problem, z którym zmaga się nawet 2,5 miliona Polaków. Bezskuteczne starania o dziecko mogą być naprawdę frustrujące. Nie jest to jednak sytuacja bez wyjścia. Istnieje wiele różnych technik, dzięki którym takie pary mogą spełnić marzenie o rodzicielstwie. Sprawdź, jakie są najnowsze metody leczenia niepłodności!
Spis treści:
Przed leczeniem diagnostyka
Nie ma mowy o jakimkolwiek leczeniu niepłodności bez przeprowadzenia odpowiedniej diagnostyki. Odwiedźmy więc lekarza, jeśli bezskutecznie staramy się o dziecko. Po rozmowie z nami zleci nam on odpowiednie badania. Dotyczą one zarówno kobiety, jak i mężczyzny. Mają one na celu ustalenie przyczyny niepłodności, co pozwoli właściwie dobrać metodę leczenia.
W diagnostyce niepłodności kobieta i mężczyzna powinni wykonać badanie kariotypu. Sprawdzi ono, czy w obrębie chromosomów pacjentów nie ma nieprawidłowości wywołujących problemy z zajściem w ciążę. Konieczne jest również przeprowadzenie badań hormonalnych u obojga partnerów. Mężczyzna musi wykonać jeszcze badanie nasienia, a kobieta badanie USG narządów rodnych. Zalecane są również badania immunologiczne, takie jak badanie KIR czy badanie HLA‑C.
Najnowsze metody leczenia niepłodności
Aktualnie najczęściej stosuje się trzy następujące metody leczenia niepłodności:
- Leczenie farmakologiczne — najczęściej jest ono stosowane w przypadku zaburzeń owulacji. Lekarz przepisze pacjentce specjalne preparaty, które wyregulują jej cykl miesiączkowy. Najczęściej są to leki hormonalne, ale mogą to być także antybiotyki, sterydy czy leki przeciwzapalne.
- Leczenie chirurgiczne – ta metoda leczenia niepłodności zalecana jest głównie kobietom, u których zdiagnozowano nieprawidłowości anatomiczne w obrębie jajowodów lub macicy, takie jak torbiele czy mięśniaki. Zabiegi chirurgiczne najczęściej wykonuje się laparoskopowo, dzięki czemu są dużo mniej inwazyjne, a kobieta szybciej wraca po nich do formy.
- Techniki wspomaganego rozrodu – zaliczamy do nich inseminację oraz zapłodnienie metodą in vitro. Techniki te najczęściej stosuje się, gdy inne metody nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. Są one stosowane m.in. w przypadku wykrycia nieprawidłowości w obrębie genów kobiety lub mężczyzny.