Jaki test na raka jelita grubego warto wykonać?
Test na raka jelita grubego powinien zostać wykonany jak najszybciej. Ma to ogromne znaczenie dla rokowań pacjenta. Im później choroba zostanie wykryta, tym mniejsze są szanse na jej wyleczenie. Nie warto więc zwlekać z rozpoczęciem odpowiedniej diagnostyki. Ale jak to zrobić? Sprawdź, jaki test na raka jelita grubego wykonać!
Spis treści:
- Test na raka jelita grubego a statystyki
- Standardowy test na raka jelita grubego — kolonoskopia
- Alternatywny test na raka jelita grubego — Coloalert
Test na raka jelita grubego a statystyki
Rocznie na raka jelita grubego umiera aż 12 000 osób [1]. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest zbyt późne postawienie właściwej diagnozy. Pacjenci na diagnostykę zgłaszają się zbyt późno, ponieważ wiąże się ona z wykonaniem kolonoskopii. Badanie to kojarzy się pacjentom z bólem, dlatego zgłaszalność na nie wynosi zaledwie 17,4% [2] .
Zbyt późne wykonanie diagnostyki uniemożliwia wykrycie raka jelita grubego we wczesnym stadium rozwoju. Zwykle jest on diagnozowany w momencie, w którym jest już zbyt późno na wdrożenie skutecznego leczenia. Takiego losu można by było uniknąć, gdyby tylko test na raka został wykonany odpowiednio wcześnie. Choroba ta wykryta we wczesnym stadium jest niemal w 100% wyleczalna.
Standardowy test na raka jelita grubego — kolonoskopia
Standardowym testem na raka jelita grubego jest kolonoskopia. Jest to badanie endoskopowe dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Lekarz dzięki niemu może ocenić wnętrze jelita grubego poprzez wprowadzenie do odbytu pacjenta giętkiej rurki z kamerą. Czasami wprowadzane tam są także dodatkowe narzędzia np. w celu pobrania wycinka do dalszej analizy [3]. Cała procedura jest bezbolesna, ponieważ kolonoskopia najczęściej jest przeprowadzana w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym.
Samo przeprowadzenie kolonoskopii trwa od 15 do 40 minut. Pacjent musi jednak zacząć przygotowywać się do badania już dużo wcześniej. Tydzień przed badaniem pacjent powinien już rozpocząć stosowanie diety lekkostrawnej. Z kolei dwa dni przed samą kolonoskopią należy pić specjalną zawiesinę przeczyszczającą. Na samo badanie zgłosić należy się na czczo.
Alternatywny test na raka jelita grubego — Coloalert
Pacjenci w diagnostyce raka jelita grubego nie muszą od razu wykonywać kolonoskopii. Na początku mogą wykonać nieinwazyjny test Coloalert, którego skuteczność w wykrywaniu zmian nowotworowych jest porównywalna do kolonoskopii. Do jego wykonania potrzebna jest jedynie próbka kału. Pobrać możemy ją za pomocą specjalnego zestawu we własnej łazience, dzięki czemu będzie to dużo bardziej wygodne i komfortowe badanie. Tak pobraną próbkę należy przesłać do laboratorium do analizy.
Źródła:
- https://www.mp.pl/interna/table/B16.4.21–1.
- Aktualna sytuacja pacjentów z nowotworami układu pokarmowego w Polsce.pdf.
- https://www.bielanski.med.pl/wp-content/uploads/2022/12/Kolonoskopia_opis-procedury.pdf