Profilaktyczne badania genetyczne dla noworodków — jakie warto wykonać?
Na choroby genetyczne cierpimy od urodzenia aż do śmierci. Nie zawsze jednak objawiają się one od razu. Czasem pierwsze symptomy pojawiają się dopiero po kilku, a nawet kilkunastu latach. Można jednak wykryć je dużo wcześniej w badaniu genetycznym. Warto wykonać je profilaktycznie już u noworodka. Sprawdź, jakie profilaktyczne badania genetyczne dla noworodków warto wykonać!
Spis treści:
- Dlaczego warto wykonać profilaktyczne badania genetyczne dla noworodków?
- Jakie profilaktyczne badania genetyczne dla noworodków wykonać?
Dlaczego warto wykonać profilaktyczne badania genetyczne dla noworodków?
Większość chorób wrodzonych jest bardzo podstępnych. Dziecko rodzi się pozornie zdrowe i prawidłowo się rozwija. Jest to jednak tylko pozór, ponieważ w jego genach czai się niebezpieczna choroba. Przez wiele lat może się ona rozwijać bezobjawowo i po cichu wyniszczać organizm dziecka. Często po pojawieniu się pierwszych objawów jest już za późno na skuteczne leczenie.
Badania genetyczne umożliwiają wykrycie choroby wrodzonej, zanim jeszcze zacznie się ona objawiać. Dzięki temu dziecko można szybko poddać efektywnemu leczeniu. W konsekwencji spowolnimy rozwój choroby, a to da dziecku szanse na poprawne funkcjonowanie bez uporczywych dolegliwości. Szacuje się, że wykonywanie badań przesiewowych rocznie ratuje życie kilkuset dzieci.
Jakie profilaktyczne badania genetyczne dla noworodków wykonać?
Profilaktyczne badania genetyczne dla noworodków powinny sprawdzać jak najwięcej genów dziecka. Sprawdzenie jedynie części jego materiału genetycznego może nie wykazać istniejącego problemu. Najlepiej wybrać więc badanie, w którym analizowane są wszystkie znane geny. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że w genach naszego dziecka na pewno nie czai się żadna podstępna choroba.
Najczęściej polecanym profilaktycznym badaniem genetycznym dla noworodków jest WES Profilaktyka. Jest to przesiewowe badanie, w którym sprawdzane jest ryzyko zachorowania dziecka na tysiące chorób wrodzonych. Analiza przeprowadzana jest z wykorzystaniem nowoczesnej technologii NGS (Sekwencjonowanie Nowej Generacji). Wykonać możemy je już od 2 doby życia dziecka. Rekomenduje się, aby badanie WES Profilaktyka przeprowadzić w ciągu pierwszych dwóch tygodni życia. Dzięki temu już w 7 tygodniu życia będziemy mieli pełną wiedzę o zdrowiu naszego maluszka.