Jakie są najlepsze metody wczesnej diagnozy padaczki u dzieci?
Skuteczne leczenie padaczki może zmniejszyć częstotliwość występowania napadów padaczkowych niemal do zera. Wcześniej jednak konieczne jest postawienie właściwej diagnozy. Im szybciej pacjent ją otrzyma, tym lepiej. Ale jak szybko wykryć tę chorobę? Sprawdź najlepsze metody wczesnej diagnozy padaczki u dzieci!
Spis treści:
- Wczesna diagnostyka padaczki — kiedy zgłosić się do lekarza?
- Najlepsze metody wczesnej diagnozy padaczki u dzieci
Wczesna diagnostyka padaczki — kiedy zgłosić się do lekarza?
Jeden napad padaczkowy nie oznacza, że chorujemy na padaczkę. Diagnostykę zaleca się więc rozpocząć, dopiero gdy pojawi się drugi. Wtedy należy zgłosić się do neurologa. Podczas pierwszej wizyty porozmawia on z nami o przebiegu napadu. Zapyta nas także o choroby występujące w rodzinie, styl życia oraz przyjmowane leki. Po rozmowie lekarz skieruje nas na wykonanie kilku badań.
Najlepsze metody wczesnej diagnozy padaczki u dzieci
Padaczkę zdiagnozować możemy dzięki następującym badaniom:
- Elektroencefalografia (EEG) — badanie to służy oceny aktywności elektrycznej mózgu pacjenta. To właśnie jej zaburzenia są przyczyną napadów padaczkowych. Badanie to przeprowadza się poprzez założenie na głowę pacjenta czepka z elektrodami. Dziecko w trakcie całej procedury powinno spać.
- Rezonans magnetyczny — dzięki niemu lekarz może przyjrzeć się strukturom mózgu pacjenta i zlokalizować, w której jego części dochodzi do powstania ataków padaczkowych. W niektórych przypadkach rezonans magnetyczny może także zostać zastąpiony tomografią komputerową.
- Badania krwi – pacjent powinien wykonać stężenie glukozy, poziom elektrolitów, morfologia krwi oraz OB. Dzięki temu lekarz może ocenić jego ogólny stan.
- Badanie genetyczne — jedną z potencjalnych przyczyn padaczki są zmiany w genach. Dotyczy to większości pacjentów chorych na epilepsję. Wykrycie takich zmian pozwala na jednoznaczne postawienie diagnozy. Padaczka może być jednak spowodowana przez zmiany znajdujące się w różnych częściach DNA. Polecamy więc od razu wybrać badanie kompleksowe, w którym sprawdzony zostanie każdy znany gen. Przykładem takiego badania jest test WES Complex.
Z wynikami powyższych badań udać należy się do neurologa. Warto także skonsultować się z genetykiem w celu omówienia wyniku badania genetycznego padaczki. Dzięki temu otrzymamy jednoznaczną diagnozę i będziemy mogli rozpocząć leczenie.