Czy badania genetyczne są konieczne dla dzieci z rzadkimi chorobami metabolicznymi?
Choroby metaboliczne wymagają jak najszybszego wdrożenia leczenia. Może ono uratować zdrowie i życie pacjenta. Wcześniej jednak konieczne jest przeprowadzenie odpowiedniej diagnostyki. Jak powinna ona wyglądać? Czy badania genetyczne są konieczne dla dzieci z rzadkimi chorobami metabolicznymi? Sprawdź poniżej!
Spis treści:
- Czym są choroby metaboliczne?
- Diagnostyka chorób metabolicznych
- Czy badania genetyczne są konieczne dla dzieci z rzadkimi chorobami metabolicznymi?
Czym są choroby metaboliczne?
Choroby metaboliczne to grupa chorób, w których przebiegu dochodzi do zaburzeń procesów metabolicznych. W konsekwencji w naszym organizmie możemy mieć nadmiar lub niedobór niektórych substancji. To z kolei może uszkodzić wiele narządów w naszym organizmie i doprowadzić do poważnych powikłań.
Choroby metaboliczne dzieli się w zależności od przyczyny. Wyróżnia się:
- Choroby metaboliczne wrodzone — są one spowodowane przed wady genetyczne. Istnieje aż kilkaset tego typu chorób. Należy do nich m.in. fenyloketonuria czy choroba Gauchera.
- Choroby metaboliczne nabyte — wywołują je czynniki środowiskowe. Do tego typu chorób metabolicznych zalicza się m.in. cukrzycę czy osteoporozę.
Diagnostyka chorób metabolicznych
To, jak będzie wyglądała diagnostyka choroby metabolicznej, zależy od tego, jakie dokładnie schorzenie podejrzewa się u pacjenta. Najczęściej jednak rozpoczyna się ją od przeprowadzenia badania biochemicznego krwi. Dzięki temu lekarz może określić, czy poziom danej substancji w organizmie jest nieprawidłowy.
Czy badania genetyczne są konieczne dla dzieci z rzadkimi chorobami metabolicznymi?
Chorobę metaboliczną z reguły uda nam się wykryć lub wykluczyć dzięki badaniom biochemicznym. Nie będziemy jednak wciąż wiedzieć nic o podłożu choroby, a to uniemożliwi precyzyjne dobranie leczenia. Konieczne jest więc przeprowadzenie diagnostyki przyczynowej, dzięki której dowiemy się, jaki czynnik wywołał chorobę.
Do rozpoznania przyczyny choroby metabolicznej konieczne jest przeprowadzenie badania genetycznego. Dzięki niemu wykryjemy ewentualne zmiany w genach pacjenta, które doprowadziły do rozwoju choroby. Najlepiej wybrać do tego badanie sprawdzające jak największą liczbę genów, takie jak test WES Complex. Dzięki temu żadna mutacja genetyczna nie zostanie przeoczona, a pacjent otrzyma właściwą diagnozę.