Wspieranie rozwoju mowy u dzieci — praktyczne porady
Mowa dziecka rozwija się już od pierwszych dni życia. Na to, jak będzie się ona kształtowała, ogromny wpływ mają rodzice. Nawet bardzo proste czynności mogą przynieść nam ogromne korzyści. Sprawdź nasze praktyczne porady na wspieranie rozwoju mowy u dzieci!
Spis treści:
- Mów do dziecka jak najwięcej
- Słuchaj dziecka
- Czytajcie książki
- Naśladujcie wspólnie dźwięki
- Wykonujcie wspólnie ćwiczenia oddechowe
Mów do dziecka jak najwięcej
Kąpiel słowna to najlepszy sposób wspierania rozwoju mowy u dzieci. Brzmi bardzo prosto, a efekty może dać ogromne. Wystarczy, że będziemy dziecku opowiadać o czynnościach, które wykonujemy w danej chwili np. “Gotujemy teraz zupę. Obieram do niej warzywa. Mam tutaj marchewkę, pietruszkę i seler”.
Wszystkie komunikaty kierowane do dziecka powinny być czytelne, głośne i wyraźne. Starajmy się także inaczej intonować różne fragmenty wypowiedzi. Jest to szczególnie istotne w przypadku wspierania mowy dzieci z autyzmem, ponieważ mają oni problemy z rozumieniem i używaniem intonacji czy akcentu.
Słuchaj dziecka
Nasze dziecko bardzo szybko zacznie się z nami komunikować w inny sposób niż poprzez płacz. Pozwólmy mu na to. Dajmy dziecku naszą uwagę, gdy będzie do nas gurzyć, gaworzyć lub wypowiadać pierwsze słowa. Nie próbujmy go w tym wyręczać, dopowiadając mu kolejne słowa czy całe zdania.
Czytajcie książki
Czytanie książek dzieciom ma bardzo długą listę zalet. Jedną z nich jest właśnie wspieranie rozwoju mowy. Ważne jest nie tylko samo czytanie tekstu. Mowę stymulować szczególnie będzie większe zaangażowanie dziecka w czytanie. Poprośmy więc maluszka o nazywanie ilustracji w książce. Po przeczytaniu tekstu możemy spróbować zadać dziecku kilka pytań.
Naśladujcie wspólnie dźwięki
Naśladowanie dźwięków jest świetnym ćwiczeniem artykulacyjnym dla naszej buzi oraz języka. Możecie wspólnie udawać zwierzątka czy dźwięki otoczenia. Będzie to nie tylko okazja do wsparcia rozwoju mowy dziecka, ale także świetna zabawa i okazja do zdobycia wiedzy.
Wykonujcie wspólnie ćwiczenia oddechowe
Ćwiczenia oddechowe to znakomita okazja do stymulowania mowy naszego dziecka, a także do wyciszenia się i poradzenia sobie ze stresem. Szczególnie dobrze sprawdzą się następujące aktywności:
- Dmuchanie piłeczki ping-ponowej
- Zdmuchiwanie świeczki
- Dmuchanie baniek mydlanych
- Nadymanie buzi
- Przenoszenie słomką kawałków papieru
- Dmuchanie do kubka z wodą przez słomkę
- Nadmuchiwanie baloników
- Poszukiwanie i wdychanie nosem ciekawych zapachów
- Dmuchanie w zakupione lub samodzielnie wykonane wiatraczki
- Rozdmuchiwanie kolorowych farb na papierze