Kreatywne sposoby na poprawę koncentracji u dziecka w domu
Niestety problemy z koncentracją uwagi są aktualnie bardzo powszechne. Dotyczą one nawet najmłodszych dzieci. Dla nich mogą one być szczególnie uciążliwe, ponieważ ich układ nerwowy wciąż się rozwija. Warto więc nieco popracować z dzieckiem, aby zmniejszyć tego typu kłopoty. Poznaj nasze kreatywne sposoby na poprawę koncentracji u dziecka w domu!
Spis treści:
- Jak rozpoznać problemy z koncentracją u dziecka?
- Jak poprawić koncentrację u dziecka w domu?
Jak rozpoznać problemy z koncentracją u dziecka?
Problemy z koncentracją kojarzą nam się głównie z rozkojarzeniem. Mogą one jednak przyjmować także inne formy. Może być to wolne tempo pracy, częste robienie sobie przerw czy szybkie zniechęcanie się. Przejawem problemów z koncentracją jest również szybkie i niedokładne wykonywanie zadań.
Najczęściej problemy z koncentracją uwagi biorą się ze zbyt dużej liczby bodźców, które do nas docierają. Mogą one jednak być również skutkiem różnych zaburzeń, takich jak ADHD czy niepełnosprawność intelektualna. Warto mieć to na uwadze i obserwować, czy u dziecka nie pojawiają się inne objawy.
Jak poprawić koncentrację u dziecka w domu?
Istnieje wiele sposobów na poprawę koncentracji u dziecka w domu. Najlepsze z nich to:
- Zwiększanie stopnia trudności — powinien on być zwiększany stopniowo. Trudniejsze zadania rozwiązujcie, dopiero gdy dziecko opanuje rozwiązywanie łatwiejszych.
- Ćwiczcie regularnie – nie zobaczycie efektów, jeśli nie będziecie ćwiczyć regularnie. Lepiej wykonywać zadania krócej i częściej niż dłużej i rzadziej.
- Aktywność jest ważna — ruch dla dziecka jest bardzo ważny. W przerwie od wykonywania zadań możecie więc wykonać kilka ćwiczeń ruchowych.
- Odłóżcie telefony, tablety, laptopy – czas przed ekranem powinien być ograniczony do minimum. Nie służą one rozwojowi układu nerwowego Waszego dziecka.
- Posprzątajcie biurko przed rozpoczęciem nauki — zbędne przedmioty sprzyjają dekoncentracji. Odłóżcie więc je na bok.
- Grajcie w memory — sprzyjają one rozwojowi koncentracji i pamięci dziecka. Świetnie sprawdzą się tu także inne gry pamięciowe. Pamiętajcie o dostosowaniu stopnia trudności.
- Rozwiązujcie łamigłówki — rozwijają one koncentrację, pamięć i logiczne myślenie.
- Czytajcie książki — dziecko powinno mieć z nimi styczność już od pierwszych lat życia. Zachęćcie je do aktywnego udziału w czytaniu. Maluszki mogą np. śledzić palcem czytany tekst.