Padaczka senna — co to za choroba?
Niektóre rodzaje epilepsji wywołują ataki w nocy, kiedy dziecko śpi. Nazywa się je padaczkami sennymi. Zalicza się do nich padaczkę Rolanda oraz nocną padaczkę czołową. Sprawdź, jak mogą objawiać się te choroby i co jest ich przyczyną!
Spis treści:
Padaczka senna — objawy
Jednym z rodzajów epilepsji sennej jest padaczka Rolanda. Jest to choroba wieku dziecięcego, która pojawia się w wieku od 3 do 13 lat. Wywołuje ona napady ruchowo-czuciowe, w których trakcie pojawiają się następujące objawy:
- Drętwienie, mrowienie i drgania ust
- Zaburzenia mowy
- Problemy z przełykaniem
- Zwiększone wydzielanie śliny
- Drgania rąk i nóg
- Uczucie dławienia się
Rodzajem epilepsji sennej jest także nocna padaczka czołowa. Zalicza się ją również do kategorii chorób dziecięcych. Wywołuje ona następujące objawy:
- Zaciskanie dłoni
- Zginanie kolan
- Gwałtowne ruchy kończyn
- Płacz i krzyk przez sen
- Mimowolne oddanie moczu w trakcie snu
Padaczka senna — przyczyny
Przyczyny padaczki sennej zależą od jej rodzaju. Epilepsja Rolanda zawsze wywołana jest przez czynniki genetyczne. Są one także przyczyną nocnej padaczki czołowej. Jednak w tym przypadku chorobę mogą wywołać także:
- Urazy głowy
- Zapalenie opon mózgowych
- Niedotlenienie tkanki mózgowej
Diagnostyka padaczki sennej
Padaczka senna jest diagnozowana tak samo, jak inne rodzaje epilepsji. Proces diagnostyczny składa się z następujących etapów:
- Wywiad z rodzicami dziecka na temat przebiegu napadu, chorób występujących w rodzinie i przyjmowanych leków
- Badanie EEG – polega ono na założeniu na głowę dziecka specjalnego czepka z elektrodami, dzięki czemu można zbadać aktywność elektryczną mózgu. Badanie powinno zostać wykonane w trakcie snu dziecka.
- Rezonans magnetyczny — dzięki temu badaniu lekarz może ustalić, która część mózgu pacjenta wywołuje napady padaczkowe
- Badania krwi, takie jak morfologia, badanie glukozy czy badanie elektrolitów. Wskazane jest także wykonanie badania stężenia przeciwciał anty-streptolisyny O we krwi.
W przypadku padaczki sennej rekomendowane jest również wykonanie badania genetycznego. Dzięki temu możemy w genach wykryć mutacje, które wywołały chorobę. Może to znacznie skrócić czas diagnostyki, przez co szybciej rozpoczniemy leczenie. W konsekwencji będzie ono skuteczniejsze i zminimalizuje liczbę pojawiających się napadów padaczkowych.