Afazja a autyzm — różnice
Zaburzenia ze spektrum autyzmu nie są wciąż wystarczająco dobrze poznane, dlatego często błędnie się je diagnozuje. W wielu przypadkach mylone są z afazją, ponieważ w obu przypadkach pojawiają się zaburzenia mowy. Sprawdź, jak można rozróżnić autyzm od afazji!
Spis treści:
Autyzm a afazja — czym się różnią?
Afazja to zaburzenie mowy powodujące utratę zdolności do porozumiewania się. Podobne zaburzenia mowy występować mogą u dzieci z autyzmem.
Problemy te mają zupełnie inne przyczyny:
- Autyzm ma podłoże wieloczynnikowe. Nie wiadomo, co dokładnie go powoduje. Potwierdzono jednak, że na rozwój autyzmu wpływ mogą mieć czynniki genetyczne.
- Afazja ma zawsze tylko jedną przyczynę. Powodować może ją m.in. guz mózgu, udar, choroba zwyrodnieniowa ośrodkowego układu nerwowego czy uraz czaszkowo-mózgowy. Może ona być wrodzona lub nabyta.
Afazja i autyzm różnią się także pojawiającymi się objawami. Zaburzenia ze spektrum autyzmu to nie tylko zaburzenia mowy. Mogą one powodować także trudności w funkcjonowaniu społecznym, takie jak problemy z okazywaniem kontaktu fizycznego, reagowanie nieadekwatne do sytuacji czy nierozumienie sarkazmu i metafor. Dzieci autystyczne mają również ograniczone i sztywne zachowania i zainteresowania. Większość z nich nie akceptuje zmian i bardzo “fiksuje się” na swoich zainteresowaniach. Z kolei w przypadku afazji pojawiają się także problemy z rozumieniem słów, co nie ma miejsca w przypadku autyzmu.
Diagnoza różnicowa — afazja a autyzm
Autyzm od afazji rozróżnić można dzięki diagnozie różnicowej. Jest to proces pozwalający rozróżnić dwa zaburzenia i w konsekwencji uniknąć postawienia błędnego rozpoznania. W jego trakcie konieczne jest wykonanie kilku badań, takich jak:
- Badanie neurologopedyczne
- Badanie psychologiczne
- Badanie słuchu
- Badanie EEG (elektroencefalografia)
- Badanie obrazowe, takie jak rezonans magnetyczny czy tomografia komputerowa
Częścią diagnozy różnicowej są również rozmowy z rodzicami, analiza opinii o dziecku ze szkoły czy przedszkola oraz obserwacja dziecka w różnych sytuacjach. Zalecane jest także przeprowadzenie badań genetycznych na autyzm. Mogą one wykryć w genach mutacje powiązane z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Przeprowadzanie takich badań jest bezbolesne. Wystarczy do tego jedynie wymaz z policzka, dlatego nie mamy się czego obawiać.