Padaczka po szczepieniu — czy to możliwe?
Padaczka jest chorobą neurologiczną. Wywołuje ona ataki padaczkowe, w których trakcie pojawić mogą się m.in. drgawki, utrata przytomności czy zanik świadomości. Niektórzy twierdzą, że choroba ta rozwija się po szczepieniu. Czy to możliwe? Czy występują ataki padaczki po szczepieniu? Sprawdź poniżej!
Spis treści:
- Padaczka a szczepienia
- Szczepienie a padaczka metaboliczna
- Diagnostyka padaczki przed szczepieniem
Padaczka a szczepienia
Objawy padaczki po szczepieniu nie pojawiają się jako skutek podania preparatu. Atak padaczkowy pojawić może się jedynie u osób już chorujących na epilepsję. Nigdy nie będzie to jednak spowodowane zaszczepieniem. Nie istnieje takie zjawisko jak padaczka poszczepienna. Objawy, które pojawiły się po przyjęciu szczepionki, muszą mieć inną przyczynę. Mogą być nią np. Czynniki genetyczne czy uraz głowy.
Padaczka ogólnie nie jest przeciwwskazaniem do wykonania szczepienia. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy współwystępuje ona z chorobą metaboliczną, taką jak fenyloketonuria czy galaktozemia. Są to choroby genetyczne, które zakłócają prawidłowe działanie metabolizmu. Mogą one być groźne, ale leczone nie są niebezpieczne dla chorego. Ich występowanie z epilepsją określa się mianem padaczki metabolicznej.
Szczepienie a padaczka metaboliczna
Padaczka metaboliczna nie jest bezwzględnym przeciwwskazaniem do szczepienia. Przyjęcie szczepionki jest możliwe, ale konieczne może być jej odroczenie lub zastosowanie odpowiedniej profilaktyki przed podaniem preparatu.
Podanie szczepienia mimo padaczki metabolicznej doprowadzić może do wystąpienia stanu dekompensacji metabolicznej. W konsekwencji w ciągu zaledwie krótkiej chwili w organizmie nagromadzi się toksyczna dla niego substancja. Jest to bardzo niebezpieczne. Warto więc upewnić się, czy podanie szczepionki nie musi zostać odroczone.
Diagnostyka padaczki przed szczepieniem
Przed wykonaniem szczepienia warto sprawdzić, czy na pewno jest ono bezpieczne. Padaczkę metaboliczną lepiej wykryć wcześniej. Będziemy wtedy mogli zapobiec jej negatywnym skutkom i bezpiecznie zaszczepić dziecko.
Choroby metaboliczne to dość duża grupa chorób. Mogą one być wywołane przez mutacje w różnych genach. Wykryć możemy je, wykonując badanie genetyczne. Powinno jednak być to badanie, które sprawdza całe nasze DNA, takie jak badanie WES. Analiza jedynie jego części może nie wykryć istniejącego problemu.