Zespół Cowdena — co to za schorzenie?
Zespół Cowdena jest rzadkim schorzeniem zwiększającym prawdopodobieństwo rozwoju nowotworu. W konsekwencji może on być dla pacjetów bardzo niebezpieczny. Sprawdź, jak można go wykryć i co powoduje rozwój choroby Cowdena!
Spis treści:
- Czym jest zespół Cowdena?
- Jak objawia się choroba Cowden?
- Jak się diagnozuje chorobę Cowdena?
- Czy chorobę Cowdena można wyleczyć?
Czym jest zespół Cowdena?
Choroba Cowdena to inaczej polipowatość hamartomatyczna. Na skutek rozwoju tego schorzenia zwiększa ryzyko powstania nowotworów o łagodnym lub złośliwym charakterze. Mogą być to m.in. gruczolaki tarczycy czy rak piersi. Pojawić mogą się także guzy nienowotworowe, takie jak polipy jelita.
Zespół Cowden jest chorobą o podłożu genetycznym. W 80% przypadkach jego przyczyną jest mutacja w obrębie genu PTEN, który znajduje się na chromosomie 10. Jest ona dziedziczona w sposób autosomalnie dominujący, co oznacza, że wystarczy jedna wadliwa kopia genu do rozwoju choroby.
Jak objawia się choroba Cowden?
Głównym objawem zespołu Cowden są ogniska hamartoma. Są to zmiany skórne o charakterze nienowotworowym. Najczęściej przyjmują one formę:
- Zmian koloru skóry na środkowej części twarzy
- Zmiany liszajowate na twarzy
- Rogowacenia skóry
W przebiegu choroby Cowdena rozwinąć mogą się również zmiany w piersiach, jajnikach czy tarczycy. Dotyka także układu pokarmowego. W obrębie każdego z wymienionych narządów na skutek zespołu Cowden może rozwinąć się nowotwór.
Jak się diagnozuje chorobę Cowdena?
Zespół Cowden diagnozowany jest po wystąpieniu objawów z następujących grup:
- Objawy duże (główne) — rak sutka, rak tarczycy, rak macicy, makrocefalia
- Objawy małe (drugorzędne) — polipy jelita, gruczolaki na tarczycy, tłuszczaki, włokniaki
- Objawy patognomiczne – zmiany skórno-śluzowe, trichelommomma twarzy, rogowacenie akralne
Wystąpienie objawów tych pozwala na postawienie wstępnej diagnozy. Konieczne jest jednak również wykonanie badania genetycznego sprawdzającego gen PTEN. Przykładem takiego testu jest badanie WES.
Czy chorobę Cowdena można wyleczyć?
Choroby Cowden nie można całkowicie wyleczyć. Możliwe jest jedynie stosowanie terapii objawowej, która nieco złagodzi pojawiające się dolegliwości. Konieczne jest przede wszystkim leczenie zmian skórnych poprzez przyjmowanie preparatów zwanych retinoidami oraz chirurgiczna pielęgnacja grudek twarzy. Bardzo ważne jest także wykonywanie badań profilaktycznych w celu wczesnego wykrycia nowotworu.