Co to jest spektrum autyzmu?
Co to spektrum autyzmu? To pytanie zadaje wielu rodziców, którym sugeruje się, że ich dziecko może cierpieć na autyzm. Dlaczego właściwie spektrum autyzmu, a nie autyzm? Co to znaczy spektrum autyzmu? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej!
Spis treści:
- Spektrum autyzmu — co to znaczy?
- Co to jest ASD u dzieci według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO)?
- Diagnostyka autyzmu
Spektrum autyzmu — co to znaczy?
Coraz więcej słyszy się o zaburzeniu o nazwie autyzm. Co to za choroba? W rzeczywistości nie jest to choroba, ale zaburzenie neurorozwojowe. System nerwowy osób z autyzmem funkcjonuje nieco inaczej niż u osób zdrowych.
Zaburzenia ze spektrum autyzmu (ASD) to cała grupa zaburzeń. Każde z nich może powodować objawy z trzech następujących grup:
- Zaburzenia mowy i komunikacji
- Problemy w funkcjonowaniu społecznym
- Sztywne i ograniczone zainteresowania i zachowania
Przy każdym zaburzeniu autystycznym pojawiają się objawy przynajmniej z dwóch z wymienionych grup.
Co to jest ASD u dzieci według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO)?
Zaburzenia ze spektrum autyzmu ujęte są w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych stworzonej przez Światową Organizację
Zdrowia (WHO). Jej aktualna wersja, ICD-11, nieco zmieniła postrzeganie tych zaburzeń. Uwzględniono w niej następujące typy autyzmu:
- Zaburzenia ze spektrum autyzmu bez upośledzenia rozwoju intelektualnego i z nieznacznym upośledzeniem lub brakiem upośledzenia języka
- Zaburzenia ze spektrum autyzmu z upośledzeniem rozwoju intelektualnego i z nieznacznym upośledzeniem lub brakiem upośledzenia języka
- Zaburzenia ze spektrum autyzmu bez upośledzenia rozwoju intelektualnego i z upośledzeniem języka
- Zaburzenia ze spektrum autyzmu z upośledzeniem rozwoju intelektualnego i upośledzeniem języka
- Zaburzenia ze spektrum autyzmu bez upośledzenia rozwoju intelektualnego i z brakiem języka
- Zaburzenia ze spektrum autyzmu z upośledzeniem rozwoju intelektualnego i brakiem języka
- Inne zaburzenia ze spektrum autyzmu
- Nieokreślone zaburzenia ze spektrum autyzmu
Diagnostyka autyzmu
Gdy już wiemy, co to jest za choroba autyzm i podejrzewamy ją u swojego dziecka, to możemy zastanowić się nad diagnostyką. Nie jest to niestety łatwy proces. Konieczne jest zaangażowanie w proces diagnostyczny wielu specjalistów i wykonanie kilku badań. Warto zdecydować się także na badanie genetyczne dla dzieci, takie jak badanie WES. Może on znacznie ułatwić diagnostykę.