Padaczka u dzieci — leczenie, formy terapii
Skuteczne leczenie padaczki może całkowicie zniwelować pojawiające się napady lub znacznie zmniejszyć ich liczbę. Musi ono jednak być odpowiednio dobrane. Na to wpływ mogą mieć geny chorego na padaczkę. Zobacz, jak to możliwe i jak powinno wyglądać leczenie padaczki u dzieci!
Spis treści:
- Epilepsja u dzieci leczenie — na czym polega?
- Najpierw diagnoza, później leczenie
- Farmakologiczne leczenie padaczki
Epilepsja u dzieci leczenie — na czym polega?
Leczenie padaczki zawsze dobierane jest indywidualnie. Chorobę tę mogą powodować różne czynniki, a sam napad może się objawiać różnorako. Nie zawsze więc jeden rodzaj leczenia będzie skuteczny i bezpieczny.
Główną formą leczenia padaczki jest stosowanie odpowiednich leków. Ich zadaniem jest zminimalizowanie pojawiających się napadów padaczkowych. Dzięki temu komfort życia dzieci może się znacznie zwiększyć.
Najpierw diagnoza, później leczenie
Jak przebiega leczenie padaczki u dzieci? Bez postawienia właściwej diagnozy skuteczne leczenie padaczki nie jest możliwe. Choroba powinna zostać nie tylko rozpoznana. Wskazany powinien zostać również rodzaj padaczki oraz przyczyna, która wywołała chorobę.
W diagnostyce padaczki konieczne jest wykonanie badania EEG, rezonansu magnetycznego oraz badań krwi. Zalecane jest również wykonanie badania genetycznego. Dzięki niemu dowiemy się, czy w naszym przypadku chorobę wywołały zmiany w naszych genach. Jest to niezwykle ważne, ponieważ niektóre padaczki genetyczne wymagają wdrożenia odpowiedniego leczenia. Przykładem takiej choroby jest zespół Dravet, w którym wykluczone jest stosowanie leków przeciwdrgawkowych.
Farmakologiczne leczenie padaczki
Głównym sposobem leczenia padaczki jest farmakologia. Przyjmowanie leków na padaczkę może ograniczyć lub zatrzymać pojawianie się ataków. Lista leków wynosi aż 30 preparatów z 3 generacji. Najnowocześniejsze z nich to m.in. igabatryna, zonisamid czy lamotrygina.
Nie każdy podawany lek na padaczkę będzie dla nas bezpieczny i skuteczny. Warto więc wykonać badanie, które sprawdzi, jakie preparaty będą dla nas odpowiednie. Raport wrażliwości na leki otrzymać możemy wykonując genetyczne badanie WES premium. Dzięki niemu dużo szybciej wdrożymy odpowiednie leczenie.
Niektórzy pacjenci słabo reagują na farmakologiczne leczenie padaczki. Często jest w takiej sytuacji stawiana diagnoza padaczki lekoopornej. U takich pacjentów często wdraża się leczenie marihuaną leczniczą. Może ono przynieść oczekiwane rezultaty.