Choroba Brugadów — przyczyny, objawy, diagnostyka
Choroba Brugadów jest genetycznym schorzeniem, które wywołuje arytmię serca. Swoją nazwę wzięła ona od braci Brugadów, którzy jako pierwsi ją opisali w 1992 roku. Z chorobą tą można normalnie żyć, jeśli właściwie się ją leczy. Wcześniej jednak potrzebne jest postawienie odpowiedniej diagnozy. Zobacz, jakie badania mogą wykazać chorobę Brugadów!
Spis treści:
- Zespół Brugadów — czym jest?
- Choroba Brugadów — objawy
- Diagnostyka zespołu Brugadów
- Leczenie choroby Brugadów
Zespół Brugadów — czym jest?
Zespół Brugadów to arytmogenna choroba, na którą cierpią głównie mężczyźni. Występuje ona z częstością 1–30: 100 000 osób. Jej pierwsze objawy pojawiają się zwykle między 20 a 40 rokiem życia.
Choroba Brugadów ma podłoże genetyczne. Wywołana jest mutacjami genu SCN5A, który znajduje się na 3 chromosomie. Gen ten uczestniczy w pobudzaniu komórek mięśnia sercowego, dlatego wady w jego obrębie mogą prowadzić do arytmii.
Choroba Brugadów — objawy
Choroba Brugadów prowadzi do zaburzeń rytmu serca. Dochodzi do tego między 20 a 40 rokiem życia pacjenta. Oprócz tego schorzenie może wywoływać również:
- Kołatania serca
- Omdlenia
- Zawroty głowy
Jeśli choroba nie będzie leczona, to objawy te mogą przerodzić się w migotanie komór i zatrzymanie krążenia.
Diagnostyka zespołu Brugadów
W diagnostyce zespołu Brugadów najważniejsze są dwa badania:
- EKG (elektrokardiogram) — obraz z badania w przypadku tej choroby jest bardzo charakterystyczny – znika i się pojawia.
- Badanie genetyczne — może ono wykryć mutację w obrębie genu SCN5A. To pozwoli na jednoznaczne potwierdzenie lub wykluczenie choroby.
Przykładem badania genetycznego, które można wykorzystać w diagnostyce zespołu Brugadów, jest test WES.
Leczenie choroby Brugadów
Choroby Brugadów nie wyleczymy. Możemy jedynie stosować leczenie, które złagodzi jej przebieg. Jego najbardziej powszechną metodą jest wszczepienie kardiowertera-defibrylatora. Jest to niewielkie urządzenie, którego zadaniem jest zapobieganie zaburzeniom rytmu serca. Już po jego wszczepieniu chorzy muszą przyjmować leki przeciw arytmii, takie jak chidyna.
W terapii zespołu Brugadów istotny jest również styl życia pacjenta. Muszą oni zrezygnować ze spożywania alkoholu i obfitych posiłków. Wykluczone jest także zażywanie niektórych grup leków, takich jak antydepresanty. Chorzy muszą również bardziej uważnie dbać o swoje zdrowie, ponieważ gorączka w ich przypadku może łatwo wywołać arytmię.