Moje dziecko nie słyszy – gdzie szukać przyczyny?
Niedosłyszące niemowlę nie będzie gaworzyło, reagowało na dźwięk czy obracało głowy w jego kierunku. Inaczej jest u dzieci. Jeśli maluch nie reaguje na dźwięki, imię, głos rodziców, sprawia wrażenie jakby nie rozumiał co się do niego mówi, podchodzi blisko telewizora albo nie wypowiada pierwszych słów, mimo że już dawno powinien, to znak, że może warto udać się z nim do specjalisty. Przyczyn niedosłuchu może być wiele, od infekcji po wady uwarunkowane genetycznie.
Niedosłuch u dziecka mogą wywołać infekcje przebyte przez matkę w czasie ciąży
Ubytki słuchu często dotyczą wcześniaków o niskiej masie urodzeniowej oraz dzieci, których mamy w czasie ciąży przeszły poważną infekcję wirusową, np. ospę, półpasiec, różyczkę. Wtedy do uszkodzenia słuchu dziecka może dojść już w okresie życia płodowego, najczęściej w pierwszych trzech miesiącach ciąży. Nie bez wpływu na słuch płodu pozostają leki zażywane przez matkę w ciąży oraz toksyny, z którymi miała kontakt w tym czasie. Zaburzenia słuchu u dziecka mogą być również efektem komplikacji podczas porodu, np. niedotlenienia. Również choroby przewlekłe matki, takie jak choćby cukrzyca, mogą sprawić, że dziecko będzie słyszeć gorzej. Negatywny wpływ na słuch będą miały ponadto podawane dziecku leki, np. antybiotyki, takie jak gentamycyna.
Maluch może stracić zdolność słyszenia na skutek różnego typu infekcji (świnka, zapalenie ucha środkowego) lub urazu. Niedosłuch nie zawsze musi być jednak spowodowany jakąś ciężką chorobą. Często okazuje się, że dziecko źle słyszy, bo do ucha dostało mu się ciało obce, albo jest zatkane korkiem z woskowiny.
Niedosłuch u dziecka może być spowodowany wieloma różnymi czynnikami. Dlatego tak ważny w diagnostyce zaburzeń narządu słuchu jest wywiad z pacjentem, w tym przypadku z rodzicami niedosłyszącego dziecka.
.
.
Zaburzenia słuchu u dziecka może wywołać mutacja genu GJB2. Czym jest niedosłuch wrodzony?
Niedosłuch może być „przypadłością”, którą dziecko odziedziczy po krewnych, nawet jeśli wydaje się to niemożliwe, bo nikt z rodziny nie miał dotąd tego typu problemów. Warto bowiem wiedzieć, że niedosłuch izolowany, czyli taki, któremu nie towarzyszą żadne inne zaburzenia oprócz kłopotów ze słuchem, jest zwykle dziedziczony w sposób autosomalny recesywny. Po pierwsze oznacza to, że zachorować mogą zarówno chłopcy jak i dziewczynki, bo choroba nie jest sprzężona z płcią. Po drugie oznacza to, że i mama, i tata muszą przekazać dziecku po jednej kopii uszkodzonego genu, aby wystąpiła u niego choroba. Sami rodzice są zaś jedynie nosicielami mutacji i słyszą prawidłowo.
Ten izolowany, wrodzony niedosłuch jest najczęściej wynikiem mutacji w genie GJB2 oraz GJB6. Niedosłuch spowodowany uszkodzeniem pierwszego genu dotyczy zwykle lewego oraz prawego ucha, jest umiarkowany albo głęboki i raczej nie postępuje.
Warto przeczytać: Czym tak naprawdę są choroby genetyczne?
Zespół Ushera – choroba genetyczna powodująca niedosłuch u dzieci
To rzadka choroba genetyczna, którą dziecko dziedziczy w taki sam sposób jak niedosłuch wrodzony – w sposób autosomalny recesywny. Uszkadza jednak nie tylko słuch, ale również narząd wzroku. Choroba ma charakter postępujący. Tempo utraty zdolności widzenia i słyszenia w zespole Ushera zależy od typu choroby, a jest ich aż 3. Pierwsze objawy zespołu można zauważyć już w okresie niemowlęcym, jednak najczęściej daje on o sobie znać we wczesnym dzieciństwie lub w okresie dojrzewania, a więc w pierwszej, drugiej dekadzie życia. Znanych jest aż 10 różnych mutacji genetycznych odpowiedzialnych za rozwój choroby.
Dowiedź się więcej: Zespół Ushera – choroba genetyczna, która odbiera zmysły
.
.
Badania genetyczne w diagnostyce wrodzonego niedosłuchu — jakie jest ich znaczenie
Dzięki badaniom genetycznym rodzice niedosłyszącego dowiedzą się czy jego problemy mają charakter wrodzony i spowodowały je zmiany w określonych genach, czy przyczyny niedosłuchu u dziecka trzeba szukać gdzie indziej. Dowiedzą się również jakie jest prawdopodobieństwo pojawienia się tej samej wady u kolejnych dzieci. Dlatego oprócz standardowych badań słuchu dziecko powinno przejść również specjalistyczne badania genetyczne, które pozwolą wykryć mutacje wywołujące niedosłuch. Takie badanie jest bardzo proste. Polega na pobraniu wymazu z policzka pacjenta i poddaniu analizie, która odbywa się już w laboratorium. Wczesne wykrycie niedosłuchu pozwala na wdrożenie szybkiej rehabilitacji dziecka. Maluch może trafić np. pod opiekę logopedy, który pomoże mu w nauce mowy. Warto wiedzieć, że stwierdzenie niedosłuchu wrodzonego nie musi oznaczać, że dziecko już zawsze będzie żyło w świecie ciszy. Rozwiązaniem dla takiego malucha może okazać się np. aparat słuchowy lub wszczepienie implantu ślimakowego. Dzięki temu dziecko będzie miało szanse na lepszy rozwój. Rodzaj terapii będzie zależał od typu i stopnia uszkodzenia.
Polecamy: Co to jest badanie genetyczne?
Autor: Natalia Jeziorska — redaktor medyczny
Zdjęcie: Designed by Freepik