Jakie podstawowe badania profilaktyczne warto wykonać?
Niektóre choroby przez długi czas rozwijają się bezobjawowo. Nie jesteśmy w stanie zauważyć żadnych ich symptomów. Ich wczesne wykrycie umożliwiają jedynie badania profilaktyczne. Ich regularne wykonywanie pozwoli szybko zauważyć problem. Zobacz, jakie są badania profilaktyczne i które z nich warto wykonać!
Spis treści:
Jakie wykonywać badania profilaktyczne?
Badania profilaktyczne służą monitorowaniu zdrowia człowieka, u którego jeszcze nie pojawiają się żadne niepokojące objawy. Powinny one być wykonywane regularnie. Dzięki temu szybko wykryjemy ewentualne problemy zdrowotne. Najważniejsze badania profilaktyczne to:
- Morfologia krwi – sprawdzane są w niej różne parametry naszej krwi, takie jak ilość czerwonych i białych krwinek.
- OB – jest to wskaźnik opadania erytrocytów, który może wykazać stan zapalny w organizmie.
- Badanie moczu — może ono wykryć m.in. zakażenie układu moczowego oraz choroby nerek
- Mierzenie ciśnienia tętniczego krwi – sprawdza ono, czy ciśnienie naszej krwi jest prawidłowe
- Badanie ginekologiczne (dotyczy tylko kobiet) — ocenia się w nim narządy rodne kobiety
- Cytologia (dotyczy tylko kobiet) — może ona wykryć raka szyjki macicy we wczesnym stadium
- USG narządów rodnych (dotyczy tylko kobiet) — obrazuje ono kobiece narządy rodne
Badania profilaktyczne wykonywane raz w życiu
Istnieją także badania profilaktyczne, które wystarczy wykonać raz w życiu. Pierwszym z nich jest test genetyczny. Może on wykryć w naszych genach mutacje, z których jeszcze nie zaczęła rozwijać się żadna choroba. Dzięki temu będziemy mogli szybko zadziałać i uniknąć rozwoju schorzenia.
Materiał genetyczny człowieka jest niezmienny, dlatego w zupełności wystarczy jednorazowe wykonanie badania. Możemy zrobić to w dowolnym momencie życia. Przykładem badania genetycznego dla dzieci i dorosłych, które możemy wykonać jest test WES profilaktyka.
Drugim badaniem profilaktycznym, które warto wykonać raz w życiu, jest test na alergię. Dzięki niemu dowiemy się, czy jesteśmy na coś uczuleni. Najlepiej wybrać do tego test, który w trakcie jednej analizy sprawdzi, czy jesteśmy uczuleni na jak najwięcej alergenów. Przykładem takiego badania jest test ALEX, w którym sprawdzane jest nasze uczulenie aż na 295 alergenów, takich jak pyłki roślin, składniki pokarmowe czy sierść zwierząt.