Nieleczony autyzm u dzieci — czym może grozić?
Z zaburzeniami ze spektrum autyzmu zmagać trzeba się przez całe życie. Mogą one znacznie utrudniać funkcjonowanie, jeśli nie będą właściwie leczone. Jedynie odpowiednia terapia może poprawić jakość życia. Zobacz, czym może grozić nieleczony autyzm!
Spis treści:
Objawy nieleczonego autyzmu
Autyzm to spektrum zaburzeń. Oznacza to, że nie objawia się on u każdego pacjenta w taki sam sposób. Może on powodować różne objawy. Większość z nich jest jednak mało charakterystyczna, dlatego często pozostają niezdiagnozowane. Podejrzenia rodziców powinny wzbudzić takie symptomy, jak:
- Zaburzenia mowy
- Echolalia (powtarzanie zasłyszanych słów)
- Unikanie kontaktu fizycznego
- Nierozumienie sarkazmu i metafor
- Unikanie kontaktu wzrokowego
- Nieakceptowanie jakichkolwiek zmian
- Fiksowanie się na konkretnym zainteresowaniu
- Reagowanie nieadekwatne do sytuacji
- Wybuchy złości
- Nadwrażliwość na bodźce zmysłowe
- Brak dążenia do reakcji z rówieśnikami
Konsekwencje nieleczonego autyzmu
Nieleczony autyzm nie przerodzi się w inne zaburzenie. Pacjent nieobjęty terapią będzie jednak musiał funkcjonować ze wszystkimi dolegliwościami. Odpowiednie leczenie może złagodzić pojawiające się symptomy, dzięki czemu komfort życia pacjenta wzrośnie.
Jak rozpocząć leczenie autyzmu?
Jeśli zauważasz u swojego dziecka objawy autyzmu, to konieczne jest rozpoczęcie procesu diagnostycznego. Warto więc udać się do pediatry, który oceni stan dziecka i w razie potrzeby pokieruje nas do specjalnej poradni. Tam spotkacie się z różnymi specjalistami, takimi jak psychiatra, pedagog czy psycholog dziecięcy. Otrzymacie także skierowanie na odpowiednie badania. Główną metodą diagnostyczną autyzmu jest obserwacja. Warto jednak rozważyć także wykonanie badania genetycznego u dziecka.
Dzięki otrzymanej diagnozie będziecie mogli rozpocząć właściwą terapię. Jej rodzaj zawsze dopasowywany jest do pojawiających się dolegliwości.
Najczęściej jednak autystycy korzystają z:
- Psychoterapii poznawczo-behawioralnej
- Treningu umiejętności społecznych
- Terapii integracji sensorycznej
- Terapii logopedycznej
- Terapii pedagogicznej
Ze wsparcia skorzystać powinni także rodzice dziecka. Dzięki temu zdobędą oni wiedzę o zaburzeniach ze spektrum autyzmu oraz opiece i wychowaniu dziecka z takim zaburzeniem. Ułatwi im to codzienne funkcjonowanie i zapobiegnie wielu problemom.