Dyspraksja a autyzm
Dyspraksja zwana jest syndromem niezgrabnego dziecka. Jest to zaburzenie powodujące upośledzenie koordynacji ruchowej, które często pojawia się u dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Zobacz, jakie objawy mogą świadczyć o dyspraksji u dziecka z autyzmem!
Spis treści:
- Czym jest dyspraksja u dziecka?
- Dziecko z dyspraksją i autyzmem — objawy
- Dyspraksja a autyzm — diagnoza i terapia
Czym jest dyspraksja u dziecka?
Dyspraksja jest zaburzeniem zdolności wykonywania zamierzonych ruchów, czyli praksji. Osoby z tą dolegliwością mają problemy z zapinaniem guzików, jazdą na rowerze czy złapaniem piłki. Powszechnie dyspraksję nazywa się syndromem niezgrabnego dziecka.
Przyczyną dyspraksji są zaburzenia procesów integracji między różnymi ośrodkami układu nerwowego dziecka. Bardzo często współwystępuje ona z autyzmem.
Dziecko z dyspraksją i autyzmem — objawy
Dyspraksja współwystępująca z autyzmem może się objawiać poprzez:
• Problemy z planowaniem i wykonywaniem podstawowych czynności, takich jak zapinanie guzików czy wiązanie butów
• Opóźnienia rozwojowe
• Zaburzenia koordynacji ruchowej
• Problemy z chodzeniem – wpadanie na meble czy inne osoby i przewracanie się
• Problemy z uczeniem się i wykonywaniem prac plastycznych
• Zaburzenia mowy
• Kiepska orientacja w schemacie własnego ciała
• Zapominalstwo i gubienie przedmiotów
• Drażliwość
Dyspraksja a autyzm — diagnoza i terapia
Dyspraksja i autyzm mogą występować oddzielnie, chociaż często ze sobą współwystępują. Nie możemy więc od razu zakładać, że dziecko boryka się z oboma problemami. Jeśli to podejrzewamy, to należy wykonać odpowiednią diagnostykę. Pomoże nam w tym pediatra. Zbada on dziecko i w razie potrzeby skieruje na dalsze testy np. badania genetyczne dla dzieci.
Terapia dziecka z dyspraksją i autyzmem jest bardzo złożona. Musi ona być prowadzona wielotorowo, ponieważ leczone są dwa zaburzenia. Jej najważniejszym elementem powinna być terapia integracji sensorycznej, która uczy dziecko przyswajać i przetwarzać bodźce sensoryczne z otoczenia.
W jej trakcie wykonywane są rozmaite ćwiczenia, takie jak skakanie na piłce, masaż ciała za pomocą różnych faktur czy pokonywanie różnorodnych torów przeszkód.
Dzieci z autyzmem i dyspraksją zwykle korzystają także z pomocy psychologa dziecięcego lub psychiatry oraz pedagoga. Inne formy terapii zależne są od pojawiających się dolegliwości. Może być to m.in. terapia logopedyczna czy trening umiejętności społecznych.