Kto wystawia skierowanie na badania genetyczne?
Badania genetyczne dla dzieci i dorosłych wykonywane są w specjalistycznych akredytowanych laboratoriach. Wykonać możemy je prywatnie, a w niektórych z nich także z refundacją. Nieodpłatne wykonanie badania możliwe jest tylko w uzasadnionych przypadkach. Potrzebujemy do tego skierowania. Zobacz, kto wystawia skierowanie na badania genetyczne!
Spis treści:
- Jaki lekarz może zlecić nam badanie genetyczne?
- Badanie genetyczne — czy skierowanie zawsze jest potrzebne?
Jaki lekarz może zlecić nam badanie genetyczne?
Badania genetyczne pozwalają wykryć wiele problemów zdrowotnych. Dzięki nim możemy zdiagnozować przyczynę dolegliwości, sprawdzić prawdopodobieństwo rozwoju choroby czy poznać podłoże problemów z zajściem w ciążę. Niektóre tego typu badania, takie jak badanie kariotypu, możemy wykonać, korzystając z refundacji Narodowego Funduszu Zdrowia.
Wykonanie refundowanego badania genetycznego możliwe jest tylko po otrzymaniu skierowania od lekarza genetyka. Znajdziemy go w poradni genetycznej. Na wizytę zapisać możemy się po otrzymaniu skierowania od naszego lekarza rodzinnego.
Genetyk nie wystawi skierowania na badanie genetyczne na życzenie pacjenta. Musi on mieć do tego konkretne powody. Może je wystawić np. w przypadku napadów padaczkowych, symptomów chorób metabolicznych czy poronień nawykowych.
Badanie genetyczne — czy skierowanie zawsze jest potrzebne?
Badanie genetyczne możemy wykonać także bez żadnego skierowania. Dla większości pacjentów prywatne wykonanie testu jest dużo lepszą opcją. Na wizytę w poradni genetycznej zwykle musimy czekać nawet kilka miesięcy, a gdy uda nam się dostać do lekarza nie mamy pewności, że otrzymamy skierowanie na badanie genetyczne.
Wykonanie badania genetycznego prywatnie to ogromna oszczędność czasu. W przypadku refundacji diagnostyki genetycznej swoją diagnozę otrzymamy mniej więcej po roku. Wykonując badanie bez skierowania, jego wynik pacjent odbierze po maksymalnie kilku tygodniach. Decydując się na tę opcję, będziemy mieli także możliwość wyboru dowolnego laboratorium. Nic nie będzie nam narzucone. Jednym z najszerszych badań genetycznych dostępnych na rynku jest badanie WES.
Pamiętajmy, że ze swoim zdrowiem nie należy igrać. Niektóre choroby genetyczne mają bardzo podstępny przebieg i postępują niezwykle szybko. W ich przypadku im później postawiona zostanie diagnoza, tym mniejsze są szanse na ustąpienie dolegliwości u pacjenta. Przeciągająca się refundowana diagnostyka zdecydowanie pogarsza więc rokowania.