Jak mózg dziecka rozwija się w życiu płodowym i pierwszych latach życia?
Ludzki mózg to centrum sterowania całego organizmu. Odpowiada on za emocje, motywacje czy nasze reakcje. Jego prawidłowy rozwój jest więc niezwykle ważny dla właściwego funkcjonowania człowieka. Rozpoczyna się on już w łonie matki. Zobacz, jak mózg dziecka rozwija się w życiu płodowym i pierwszych latach życia!
Spis treści:
Rozwój mózgu w łonie matki
Już w drugim tygodniu po zapłodnieniu formują się zalążki, z których rozwijać będzie się mózg dziecka. Tydzień później dziecko posiada już płytkę nerwową, która przeobraża się w rynienkę nerwową. Jej boki zaczynają zaginać się ku górze, dzięki czemu około 5 tygodnia ciąży dziecko ma już wykształconą cewę nerwową. W tym czasie powstaje także stara i nowa kora nerwowa, a także pięć pęcherzyków mózgowych. W 7 tygodniu dziecko ma już wykształcone trzy części mózgu: przodomózgowie, śródmózgowie oraz tyłomózgowie. Na tym etapie jego mózg jest już w stanie wysyłać impulsy do innych narządów wewnętrznych.
W trzecim miesiącu ciąży mózg jest już dobrze wykształcony. Pojawiają się pierwsze fale mózgowe i rozpoczyna się produkcja hormonów. Na tym etapie zaczynają kształtować się także zmysły dziecka i jego osobowość. W piątym miesiącu nasz maluszek zaczyna być już świadomy tego, co robi.
W trzecim trymestrze ciąży w mózgu dziecka tworzą się wciąż nowe połączenia nerwowe, dzięki którym maluch będzie mógł lepiej funkcjonować. W tym czasie rozpoczynają się procesy uczenia się, a także wyrabiają się pierwsze nawyki – chwytania i ssania. W trzecim trymestrze nasz maluszek zaczyna także odczuwać pierwsze emocje i mieć swoje pierwsze myśli.
Rozwój mózgu w pierwszych latach życia
Po narodzinach mózg dziecka zwiększa swoją objętość aż trzykrotnie, ponieważ wciąż rozrastają się w nim komórki nerwowe. Po narodzinach tworzy się w nim masa nowych połączeń nerwowych, ponieważ dziecko uczy się z zawrotną prędkością. Wszystkie nowe umiejętności to nowe połączenia między neuronami w mózgu.
Mózg dziecka po narodzinach stopniowo pozwala dziecku kontrolować swoje ciało oraz nabywać umiejętności społeczne. Najbardziej intensywnie rozwija się on między drugim a trzecim rokiem życia. Jednak jego rozwój nie kończy się na etapie dzieciństwa. Mózg człowieka rozwijać może się nawet do dwudziestego roku życia, a nowe połączenia nerwowe kształtujemy przez całe życie.