Jak zadbać o nawodnienie dziecka?
Nawodnienie ma znaczenie szczególnie w przypadku dzieci. Woda jest im niezbędna do prawidłowego rozwoju. Odwodnienie może prowadzić do poważnych powikłań zdrowotnych, dlatego lepiej go unikać. Podpowiemy więc dziś jak zadbać o nawodnienie i jak wybrać wysokojakościową i bezpieczną wodę dla Twojego dziecka!
Spis treści:
Nawadnianie dziecka a jego rozwój
Woda w organizmie to aż 70% masy ciała człowieka. Jest ona obecna we krwi, limfie i wszystkich komórkach. Dzięki niej prawidłowo wchłaniają się składniki z pożywienia, usuwają się toksyny z organizmu i utrzymywana jest odpowiednia temperatura ciała.
Zbyt mała ilość płynów może prowadzić do odwodnienia u dziecka. Jest to niebezpieczne szczególnie dla niemowląt. Prowadzi ono do przyspieszenia czynności serca, obniżenia ciśnienia tętniczego, apatii, a nawet utraty przytomności. Na skutek odwodnienia dojść może także do pojawienia się objawów neurologicznych, takich jak drgawki. Przy dużym odwodnieniu konieczna może być hospitalizacja.
Jak podawać wodę dziecku?
Dziecko do 6 miesiąca życia nie musi jeszcze pić wody. Jego jedynym pokarmem powinno być mleko mamy lub mleko modyfikowane, które powinno być przygotowywane na wodzie źródlanej. Po ukończeniu szóstego miesiąca życia możemy dziecku wprowadzić wodę w ramach rozszerzania diety. Dla takich maluszków bezpieczna jest woda źródlana nisko lub średniozmineralizowana.
Tak małe dziecko nie powinno pić wody wysokozmineralizowanej. Zawiera ona w sobie zbyt dużą ilość składników mineralnych, której wątroba i nerki dziecka nie byłyby w stanie prawidłowo przetworzyć. Pamiętajmy, że musi ona być źródlana. Taka woda podlega bardzo restrykcyjnym przepisom, dlatego możemy mieć pewność, że jest bezpieczna dla maluszka.
Jak nauczyć dziecko picia wody?
Niestety nie każde dziecko chętnie pije wodę. Rodzice muszą więc próbować naszyć malca tego dobrego nawyku. Najlepiej jest podawać ją już od szóstego miesiąca życia. Powinien być to pierwszy element rozszerzania diety.
Starsze dziecko zachęcimy do picia wody przede wszystkim poprzez dawanie mu przykładu. Dzieci chcą pić to, co rodzice. Proponujmy więc dziecku wodę podczas wspólnego posiłku i sami po nią sięgnijmy. Unikajmy także kupowania do domu napojów słodzonych, takich jak soki i napoje gazowane. Dzięki temu powinno nam się udać przekonać dziecko do picia wody.