Opieka wytchnieniowa — jak można z niej skorzystać?
Niepełnosprawność jest obciążeniem nie tylko dla dziecka, ale także dla jego opiekuna. Swój dzień muszą oni zwykle podporządkować niepełnosprawności, często rezygnując przy tym z aktywności zawodowej czy zadbania o własne zdrowie. Może być to bardzo męczące, dlatego mogą oni skorzystać z opieki wytchnieniowej. Zobacz, co to takiego!
Spis treści:
- Na czym polega opieka wytchnieniowa?
- Komu przysługuje opieka wytchnieniowa?
- Jak skorzystać z usługi opieki wytchnieniowej?
Na czym polega opieka wytchnieniowa?
Opieka wytchnieniowa to program Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Jest to bezpłatna usługa opiekuńcza nad osobą, która potrzebuje stałej czy długotrwałej opieki. Może to być opieka kilkugodzinna, całodniowa, a nawet kilkudniowa. Opiekun osoby niepełnosprawnej ten czas przeznaczyć może na załatwienie pilnych spraw, a także odpoczynek.
Opieka wytchnieniowa może przybierać różne formy. Może ona być realizowana w miejscu zamieszkania osoby niepełnosprawnej, w ośrodku wsparcia, a także w każdym innym miejscu, które otrzyma pozytywną opinię realizatora programu. W ramach pomocy wytchnieniowej opiekunowie mogą również skorzystać z poradnictwa psychologicznego lub terapeutycznego.
Z pomocy wytchnieniowej nie możemy korzystać w nieskończoność. Wyznaczone są konkretne limity godzin. Z dziennych usług opiekuńczych opiekun może korzystać przez 240 godzin, a z całodobowych przysługuje mu 14 dni. W przypadku nagłych wypadków, takich jak pobyt w szpitalu, istnieje możliwość uzyskania kolejnych 14 dni opieki całodobowej. Ze specjalistycznego poradnictwa możemy z kolei korzystać przez 20 godzin. Limity mogą zostać zwiększone, jeśli gmina wyrazi na to zgodę. Musi ona jednak koszty dodatkowych godzin pokryć ze środków własnych, a nie pochodzących od Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.
Komu przysługuje opieka wytchnieniowa?
Program opieka wytchnieniowa przeznaczony jest dla członków rodzin lub opiekunów osób niepełnosprawnych, które mają wskazania do długotrwałej lub stałej opieki. Skorzystać mogą z niej także opiekunowie osób, które potrzebują opieki ze względu na aktualne leczenie czy rehabilitację.
Jak skorzystać z usługi opieki wytchnieniowej?
Aby skorzystać z usługi opieki wytchnieniowej, musimy złożyć odpowiedni wniosek do właściwej gminy. Tego typu wniosek należy składać co roku, ponieważ nowy rok to nowa edycja programu opieki wytchnieniowej.