Epilepsja fotogenna i inne rodzaje padaczki odruchowej
Padaczka odruchowa jest jedną z form epilepsji dziecięcej. Wstępuje ona tylko u ok. 5% epileptyków. Czasami jest błędnie diagnozowana jako napad psychogenny. Najczęściej spotykaną odmianą padaczki odruchowej jest epilepsja fotogenna – stanowi ok 53% przypadków.
Spis treści:
- Epilepsja fotogenna — Co wywołuje napad?
- Epilepsja fotogenna — objawy
- Epilepsja fotogenna — czy można uniknąć napadu?
- Inne rodzaje padaczki odruchowej
Epilepsja fotogenna — Co wywołuje napad?
Atak padaczki fotogennej prowokuje podrażnianie siatkówki oka przez szybko zmieniające się, przerywane bodźce świetlne, takie jak:
• światła sali dyskotekowej,
• światło słoneczne,
• granie w gry komputerowe,
• oglądanie telewizji,
• wzory geometryczne, np. czarno-białe pola szachownicy.
Warto wiedzieć, że narażenie na wyżej wymienione bodźce nie zawsze wywołuje napad padaczki, ale są one czynnikami ryzyka.
Epilepsja fotogenna jest chorobą genetyczną. Jej objawy obserwuje się między 6 a 15 rokiem życia, ale zazwyczaj pojawia się w okresie pokwitania.
Epilepsja fotogenna — objawy
Napad padaczki fotogennej ma przeważnie charakter:
• ataku, napadu toniczno-klonicznego – rozpoczyna się nagłym skurczem wszystkich mięśni i upadkiem pacjenta. Epileptyk może zrobić się siny i przygryzać język. Kolejnym etapem napadu są drgawki.
• Ataku mioklonicznego – chory wykonuje gwałtowne ruchy, np. nagle prostuje ręce albo zgina je w łokciach. Pacjent może też upaść albo upuścić coś na podłogę.
Jednak od czasu do czasu zdarzają się przejawy nietypowe, np. migreny, bóle głowy, bóle brzucha.
Epilepsja fotogenna — czy można uniknąć napadu?
Pacjenci muszą zadbać o zminimalizowanie ekspozycji na światło. W tym celu powinni nosić okulary słoneczne z polaryzacją. W trakcie oglądania telewizji lub korzystania z komputera pomieszczenie należy dobrze oświetlić i nie siedzieć zbyt blisko ekranu. Bardzo ważne jest przyjmowanie środków farmakologicznych przepisanych przez lekarza. Trzeba to robić ściśle według instrukcji medyka.
Inne rodzaje padaczki odruchowej
Padaczka audiogenna
Atak wywołują bodźce słuchowe, np. dzwonek telefonu, odgłos syreny, dzwonek lekcyjny, pisk nadjeżdżającego tramwaju, słuchanie radia lub muzyki.
Padaczka „z zaskoczenia”
Przy tym typie epilepsji następują napady drgawek, które wywołane są przez różne czynniki (słuchowe, wzrokowe, proprioceptywne) pojawiające się niespodziewnie. Z reguły epilepsję tą diagnozuje się u dzieci z uszkodzeniami ośrodkowego układu nerwowego.
Padaczka somatosensoryczna
Przyczyną ataki padaczki jest w tym przypadku dotyk, ból, ucisk, ukłucie. Szczególnym typem padaczki somatosensorycznej jest ta wywoływana ciepłą albo gorącą wodą. Pod wpływem kąpieli dziecko może stać się wiotkie, stracić przytomność.