Czym jest autyzm cyfrowy i jak go rozpoznać?
Psychologowie ostrzegają, że wśród dzieci i młodzieży (a nawet osób dorosłych) szerzy się plaga autyzmu cyfrowego. Jego objawy mają nawet kilkuletnie maluchy. Problem ten pogłębiła nauka i praca zdalna. Czym jest autyzm cyfrowy? Jakie są objawy autyzmu cyfrowego? Czy zagraża on także twojemu dziecku? Przeczytaj ten artykuł i oceń sam!
Spis treści:
Czym jest autyzm cyfrowy?
W oficjalnym nazewnictwie medycznym nie używa się jeszcze pojęcia „autyzm cyfrowy”. Jest to potoczne sformułowanie, które obejmuje szereg objawów do złudzenia przypominających „normalny” autyzm. Termin ten coraz częściej jest używany przez lekarzy, nauczycieli, terapeutów.
Mianem autyzmu cyfrowego określa się zaburzenia w sferze poznawczej, połączone z pogorszeniem stanu psychicznego młodego człowieka. Zaczyna on ograniczać kontakty z innymi ludźmi, staje się agresywny i nerwowy. Nie potrafi dobrze funkcjonować w miejscach, gdzie dużo się dzieje. Z czasem jest to na tyle widoczne, że rodzice dziecka zgłaszają się do specjalistów o diagnozę w kierunku spektrum autyzmu. Niesłusznie, ponieważ przyczyną pogorszenia stanu zdrowia ich potomstwa są: telefon, tablet, komputer.
Wirtualny, cyfrowy świat kusi na tyle mocno, że młodzież często spędza w nim po kilka godzin dziennie. Ogląda telewizję, przegląda strony internetowe i media społecznościowe. Przecież to relaksuje i pozwala zdobyć ciekawe informacje na każdy temat.
Ma to jednak swoje ciemne strony, z których zazwyczaj nie zdajemy sobie sprawy. Według badaczy przeglądanie mediów cyfrowych dostarcza mózgowi bardzo dużo informacji. Tyle, co przeczytanie jednej średniej grubości książki. Co więcej, dane te są mu dostarczane głównie w postaci obrazu, co obciąża umysł bardziej niż pismo. Efektem jest zmęczenie i przebodźcowanie. Nadmierne korzystanie z komputera czy telefonu zabija też samodzielne i kreatywne myślenie.
Inne znaki autyzmu cyfrowego
Problemy z utrzymaniem koncentracji
Częściowo wynika to ze zmiany sposobu myślenia. Reszta to zazwyczaj skutek ciągle pojawiającej się chęci zajrzenia w świat wirtualny. Pokusa ta nierzadko ukrywa się pod postacią np. sprawdzenia czegoś tylko pozornie istotnego.
Ograniczenie relacji z innymi ludźmi i problemy psychiczne
Jeśli ktoś spędza codziennie kilka godzin w internecie, zwyczajnie zaczyna mu brakować czasu i energii na spotykanie się ze znajomymi czy rozmowy z rodziną. Poza tym czynności te wydają się mu nudne. Zaniedbuje też obowiązki domowe, a przymus oderwania się od telefonu w celu np. odrobienia lekcji czy zrobienia porządku w domu, budzi drażliwość, a nawet agresję.
Opóźnienie rozwoju fizycznego i psychicznego u dzieci
Dzieci do rozwoju potrzebują interakcji z otoczeniem. Dzieje się to praktycznie samo w trakcie zabawy. Wtedy mogą rozmawiać ze sobą wzajemnie i z dorosłymi. Czują smak, kształt i fakturę różnych przedmiotów. Są w stanie zauważyć zależności między różnymi zjawiskami. Młody człowiek, któremu często oferuje się telefon bądź komputer przestaje się interesować światem realnym i organizm nie otrzymuje wystarczających ilości wrażeń i bodźców, aby móc się normalnie rozwijać.