Kto jest narażony na urodzenie dziecka z Zespołem Downa lub inną chorobą dziedziczną?
Zaawansowane badania naukowców dają owoce, które przydają się także zwykłym obywatelom. Dzięki nim wiemy już, kto jest narażony na urodzenie dziecka z Zespołem Downa. Tyczy się to też innych, niebezpiecznych dla zdrowia i życia dzieci chorób genetycznych. Grupy ryzyka powinny znać wszystkie osoby, które są w tzw. wieku produkcyjnym. Jednak wiele wad genetycznych powstaje w wyniku losowych aberracji chromosomowych, więc nie zawsze da się je przewidzieć. Dlatego coraz większą popularność zyskują badania prenatalne.
Spis treści:
- Kto jest narażony na urodzenie dziecka z Zespołem Downa?
- Przykłady innych chorób dziedzicznych
- Choroby dziedziczne a badania prenatalne
Kto jest narażony na urodzenie dziecka z Zespołem Downa?
Bez genetycznych badań kariotypu rodziców, trudno jest przewidzieć urodzenie Dziecka z Zespołem Downa. W większości przypadków trisomia 21 jest dziełem przypadku. W celu zmniejszenia niebezpieczeństwa zdiagnozowania tego zaburzenia w chromosomach, zaleca się suplementację kwasu foliowego przez matkę. Najlepiej już minimum 3 miesiące przed poczęciem i w trakcie ciąży. Największe zagrożenie stanowi wiek matki – ryzyko wzrasta po 40. roku życia. Młodszy wiek nie gwarantuje jednak, że organizm dziecka nie zostanie obciążony komórkami ze zbyt dużą ilością chromosomów 21. Możliwość urodzenia dziecka z Zespołem Dawna można jednak przewidzieć dzięki badaniom prenatalnym (np. Nifty, Sanco, Pappa). W ten sam sposób można wykryć inne wady genetyczne.
Przykłady innych chorób dziedzicznych
Mukowiscydoza
Mukowiscydoza jest chorobą monogenową i jest dziedziczona w sposób recesywny, autosomalny. Ryzyko jest duże (ok. 25%) jeśli oboje rodzice są nosicielami wadliwego genu, a w Polsce ma go co 35 osoba. Dziecko zachoruje tylko wtedy, gdy zarówno matka i ojciec przekażą mu wadliwe geny.
Zespół Cri-du-chat
Tylko w 10% przypadków dziecko cierpiące na Zespół Cri-du-chat dziedziczy go po rodzicu, ale dorosły nosiciel może nie mieć żadnych jego objawów. Choroba ta charakteryzuje się dość dużą śmiertelnością – ok 10% dotkniętych nią osób umiera w okresie noworodkowym albo niemowlęcym. Część dożywa dorosłości.
Choroby dziedziczne a badania prenatalne
Tylko na podstawie omówionych w tym artykule chorób można wywnioskować, że trudno przewidzieć, czy dziecko urodzi się zdrowe. Rozwiązaniem tego problemu może być wykonanie badań prenatalnych. Przykładowo, Zespół Cri-du-chat wykrywa test Nifty Pro. Dzięki temu poród może odbyć się w wysoko wyspecjalizowanym szpitalu, gdzie chory noworodek będzie od razu odpowiednio leczony. Natomiast jeśli w łonie matki rozwija się zdrowe maleństwo, wynik badania pozwoli rodzicom pozbyć się części lęku o swoje potomstwo.