Czy kwas foliowy chroni przed Zespołem Downa i innymi chorobami?
Kwas foliowy jest związkiem, którego organizm człowieka nie potrafi wytworzyć. Zaleca się, aby suplementowała go każda kobieta w ciąży? Dlaczego? Czy kwas foliowy chroni przed Zespołem Downa? Jaki ma wpływ na rozwój dziecka? Sprawdź!
Spis treści:
- Wpływ niedoboru kwasu foliowego na płód
- Kiedy należy suplementować kwas foliowy?
- Czy wystarczy dieta bogata w foliany?
Wpływ niedoboru kwasu foliowego na płód
Zbyt niskie spożycie kwasu foliowego nie działa dobrze na dziecko, które rozwija się w łonie matki. Szczególnie niebezpieczne jest to na samym początku ciąży, gdy następują pierwsze podziały komórkowe. Jeśli kwasu foliowego będzie zbyt mało, mogą pojawić się aberracje chromosomowe odpowiedzialne za powstanie trisomii 21. Bez wątpienia kwas foliowy chroni przed Zespołem Downa. Może również dojść rozszczepienia kręgosłupa, nieprawidłowego rozwoju układu nerwowego, a nawet bezmózgowia.
Niektóre badania pozwalają przypuszczać, że prawidłowa podaż kwasu foliowego w ciąży chroni organizm noworodka przed infekcjami górnych dróg oddechowych, ale może zwiększać ryzyko alergii i astmy. Naukowcy nadal nie rozstrzygnęli do końca tych zależności.
Kiedy należy suplementować kwas foliowy?
Zbyt mała podaż kwasu foliowego ma ogromne znaczenie już wtedy, gdy kobieta nawet nie wie, że spodziewa się dziecka. Dlatego powinno się go przyjmować w trakcie planowania powiększenia rodziny. Co najmniej 3 miesiące przed zajściem w ciążę. Dzięki temu płód będzie miał do dyspozycji wystarczająca jego ilość, bo organizm matki będzie nim wystarczająco nasycony Najnowsze badania sugerują, że powinni go suplementować także mężczyźni, ponieważ sprzyja on produkcji plemników z prawidłową liczbą chromosomów. A przecież właśnie ich nadprogramowa ilość jest przyczyną Zespołu Downa u potomstwa. W trakcie przygotowań do ciąży przyszli rodzice muszą brać kwas foliowy w dawce ok. 800 mikrogramów na dobę.
Co ważne, kwas foliowy musi być w apteczce mamy, jeśli karmi ona potomstwo własnym mlekiem. Chodzi głównie o wsparcie organizmu w czasie, gdy rozwija się niezwykle szybko, a więc jego komórki intensywnie się dzielą i powstają nowe. Niezbędny jest do tego kwas foliowy, który niemowlę może otrzymać tylko w pożywieniu, a jest nim przecież mleko rodzicielki.
Czy wystarczy dieta bogata w foliany?
Kwas foliowy znajduje się w wielu produktach spożywczych. Problem w tym, że w naturalnej postaci trudno go nam przyswoić. W przewodzie pokarmowym jest on wchłaniany w ok 50–90%, a jego jest zaburzane np. z powodu przyjmowania niektórych leków (m. in. środków przeciwbólowych, antybiotyków, doustnych środków antykoncepcyjnych).