Zespół Dawna — rodzaje i wpływ na życie człowieka
W wyniku zmian w polskim ustawodawstwie, coraz więcej par obawia się powołania na świat chorego dziecka. Czy słusznie? Problem ten przedstawimy na przykładzie trisomii 21, znanej bardziej jako Zespół Dawna. Rodzaje, w których on występuje różnicuje sposób funkcjonowania chorego.
Spis treści:
- Zespół Downa — objawy fizyczne i psychiczne
- Zespół Downa — rodzaje
- Zespół Downa — rozwój, edukacja i wychowanie
Zespół Downa — objawy fizyczne i psychiczne
Osoby dotknięte Zespołem Downa łatwo jest rozpoznać na podstawie tzw. cech dymorficznych. Zmieniają one ich wygląd, a w tym m.in.:
• twarzy – okrągła i płaska;
• nosa – płaski i mały, o szerokiej nasadzie;
• oczu – skośne z wąskimi szparami powiekowymi oraz zmarszczką nakątną;
• ust – grube wargi, duży i wystający język;
• uszu – nisko usadzone, niewielkie, zdeformowane;
• rąk i nóg – krótkie i szerokie dłonie, krótkie kończyny.
Cechy te nie występują jednocześnie u każdego chorego, ale powodują, że osoby zmagające się z trisomią 21 są do siebie podobne. Mają one tylko nieznaczny wpływ na jakość życia. Niestety osoby z Zespołem Downa zmagają się z innymi groźniejszymi wadami i są to np. nieprawidłowości w budowie serca, pierwotny niedobór odporności i upośledzenie umysłowe. Kłopoty sprawiają też wady narządu wzroku oraz ubytki słuchu. To z kolei opóźnia rozwój psychomotoryczny i objawia się złą wymową.
Zespół Downa — rodzaje
W literaturze wyróżnia się trzy typy Zespołu Downa:
1. Pełną trisomię chromosomu 21 – w wyniku pierwszego podziału komórki pojawia się dodatkowy chromosom 31, bądź też nadprogramowy chromosom był już w plemniku ojca, albo w komórce jajowej matki. Wtedy każda nowa komórka będzie już nieprawidłowa;
2. Mozaikową trisomię 21 – w organizmie są zarówno komórki prawidłowe, jak i te ze zbyt dużą ilością chromosomów;
3. Translokacyjną trisomię 21 – w tym rodzaju Zespołu Downa nie można odnaleźć trzech oddzielnych chromosomów. Przyczyną tego stanu rzeczy jest dodatkowe połącznie chromosomów 21 z innym chromosomem.
Należy jednak mieć na uwadze, że rozwój konkretnego dziecka nie jest ściśle powiązany z cytogenetycznymi rodzajami Zespołu Downa.
Zespół Downa — rozwój, edukacja i wychowanie
Dzieci i dorośli z Zespołem Dawna mogą czerpać z życia pełnymi garściami. W ich rozwoju bardzo dużo można osiągnąć dzięki odpowiednio dobranej terapii i stymulacji. Wychowanie i kształcenie dzieci z Zespołem Downa wymaga od ich opiekunów sporego nakładu pracy i czasu. Trisomia 21 nie zawsze oznacza duże uzależnienie od innych ludzi. Osoby z Zespołem Downa z powodzeniem mogą nauczyć się wykonywania prostego zawodu i być wystarczająco samodzielne.