Czym jest choroba Wolmana?
Choroba Wolmana to dość tajemnicza nazwa. Mało osób zdaje sobie sprawę o istnieniu tego schorzenia, ponieważ jest ono bardzo rzadko diagnozowane. Warto jednak zdawać sobie sprawę z istnienia tej choroby, ponieważ ma ona bardzo poważny przebieg. Czym więc jest choroba Wolmana? Jak ją rozpoznać? Dowiesz się z naszego najnowszego artykułu!
Spis treści:
- Choroba Wolmana — co to za schorzenie?
- Jak objawia się choroba Wolmana?
- Diagnostyka choroby Wolmana
- Leczenie choroby Wolmana
Choroba Wolmana — co to za schorzenie?
Choroba Wolmana to rzadkie schorzenie metaboliczne. Szacuje się, że występuje ono u jednego na sto tysięcy żywych urodzeń, a w Polsce zdiagnozowano do tej pory jedynie kilka przypadków tego schorzenia. Do rozwoju choroby Wolmana dochodzi na skutek niedoboru esterazy cholesterolowej. Jest to enzym, którego brak sprawia, że toksyczne substancje odkładają się w organizmie chorego, a szczególnie w wątrobie i układzie immunologicznym. Na skutek tego prawidłowy metabolizm tłuszczów nie jest możliwy.
Choroba Wolmana jest schorzeniem genetycznym. Powoduje ją mutacja w genie LIPA, który znajduje się w 10 chromosomie. Aktualnie opisano aż 47 mutacji w tym genie, które wywołują chorobę Wolmana. Jest ona dziedziczona autosomalnie dominująco. Oznacza to, że do rozwoju choroby konieczne jest otrzymanie wadliwego genu od matki i ojca.
Jak objawia się choroba Wolmana?
W przebiegu choroby Wolmana pojawić mogą się następujące objawy:
● Zwapnienia w nadnerczach
● Powiększenie wątroby i śledziony
● Mała liczba płytek krwi (małopłytkowość)
● Tłuszczowe stolce
● Częste wymioty i nudności
● Ślinotok
● Zaburzenia wzrostu
Niestety wszystkie te objawy z czasem prowadzą do niewydolności organizmu, co w wielu przypadkach prowadzi do śmierci pacjenta.
Diagnostyka choroby Wolmana
Podstawą w diagnostyce choroby Wolmana jest wykonanie badań krwi pod kątem stężenia esterazy cholesterolowej. Warto również skorzystać z poradnictwa genetycznego i wykonać kompleksowe badanie genetyczne dla dzieci i dorosłych. Tylko w ten sposób możemy wykryć mutację, która przyczyniła się do powstania choroby Wolmana. Pozwoli to postawić jednoznaczną diagnozę.
Leczenie choroby Wolmana
Do niedawna chorobę Wolmana uważano za nieuleczalną. Kilka lat temu stworzono jednak terapię enzymem zwanym sebelipazą-alfa. Jest on podawany przez wlewy dożylne raz na dwa tygodnie lub raz na tydzień w cięższych przypadkach. Terapia sebelipazą-alfa nie jest niestety refundowana w Polsce.