Choroba Santavuoriego-Haltii
Choroba Santavuoriego-Haltii to rzadka choroba genetyczna. Jej pierwsze objawy zobaczyć możemy już u małych dzieci. Niestety choroba ta ma bardzo ciężki przebieg. Jak można ją rozpoznać? Czy da się wyleczyć chorobę Santavuoriego-Haltii? Dowiedz się z naszego najnowszego artykułu!
Spis treści:
- Choroba Santavuoriego-Haltii — co to jest?
- Choroba Santavuoriego-Haltii — objawy
- Choroba Santavuoriego-Haltii — diagnostyka
- Choroba Santavuoriego-Haltii — leczenie
Choroba Santavuoriego-Haltii — co to jest?
Choroba Santavuoriego-Haltii (ceroidolipofuscynoza neuronalna typu 1) to schorzenie, przez które organizm nie jest w stanie wytworzyć wystarczającej ilości enzymu zwanego tioesterazą palmitoilową. Jego brak uniemożliwia odłączenie kwasów tłuszczowych od białek, przez co organizm nie potrafi funkcjonować prawidłowo.
Choroba Santavuoriego-Haltii ma podłoże genetyczne. Jest ona wywołana przez mutację w genie CLN1, który jest odpowiedzialny za kodowanie tioesterazy palmitoilowej.
Choroba Santavuoriego-Haltii — objawy
Pierwsze objawy choroby Santavuoriego-Haltii zwykle pojawiają się między szóstym miesiącem a drugim rokiem życia. Właśnie wtedy pojawiają się pierwsze zaburzenia rozwoju psychoruchowego. U dziecka wystąpić mogą drgawki, stopniowa utrata wzroku oraz wzmożone napięcie mięśniowe.
Dziecko w pewnym momencie może przestać rozwijać się ruchowo, co często prowadzi do stanu wegetatywnego.
Choroba Santavuoriego-Haltii — diagnostyka
Diagnostykę choroby Santavuoriego-Haltii rozpoczyna się od wykonania badania obrazowego mózgu (może to być tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny) oraz badanie stężenia tioesterazy palmitoilowej w organizmie. Pacjentom zaleca się również badanie EEG oraz badanie okulistyczne. Zwykle na podstawie wyników tych badań udaje się postawić diagnozę.
Choroba Santavuoriego-Haltii — leczenie
Choroba Santavuoriego-Haltii jest nieuleczalna. Dostępne jest jedynie leczenie, które nieco złagodzi pojawiające się objawy i poprawi komfort pacjenta. W tym celu zwykle stosowane są leki przeciwpadaczkowe oraz preparaty zwiotczające mięśnie. Dużo mówi się, że w przyszłości do leczenia choroba Santavuoriego-Haltii zostanie wykorzystana terapia komórkami macierzystymi. Taka forma terapii jest jednak dopiero w fazie badań.
Niestety rokowania choroby Santavuoriego-Haltii nie są najlepsze. W zaawansowanej postaci schorzenia pacjenci mogą wymagać stałej opieki i tracić kontakt z rzeczywistością. Często prowadzi to do śmierci.