Choroba Alexandra — co to takiego? Jak się objawia?
Choroba Alexandra to rzadkie schorzenie genetyczne. Ma ono ciężki i postępujący przebieg. Już w ciągu kilku miesięcy może ona doprowadzić do śmierci. Jak się objawia? Czy da się wyleczyć chorobę Alexandra? Odpowiedzi na wszystkie pytania znajdziesz poniżej!
Spis treści:
- Czym jest choroba Alexandra?
- Przyczyny choroby Alexandra
- Objawy choroby Alexandra
- Czy można wyleczyć chorobę Alexandra?
Czym jest choroba Alexandra?
Choroba Alexandra (inaczej leukodystrofia typu Alexandra) to rzadka choroba układu nerwowego. Występuje ona szacunkowo u jednej na milion osób. W jej przebiegu dochodzi do uszkodzenia osłonek mielinowych w mózgu. Są to substancje, które przylegają do najdłuższej wypustki komórki nerwowej (aksonu). Przez owo uszkodzenie układ nerwowy nie jest w stanie funkcjonować prawidłowo.
Wyróżnia się trzy następujące rodzaje choroby Alexandra:
● Postać wczesnodziecięca, której pierwsze objawy pojawiają się przed czwartym rokiem życia
● Postać młodzieńczą, która ujawnia się zwykle między 7 a 14 rokiem życia
● Postać dorosła, która zaczyna się objawiać po 19 roku życia
Przyczyny choroby Alexandra
Choroba Alexandra ma podłoże genetyczne. Konkretnie powoduje ją mutacja w genie GFAP, który jest zlokalizowany na chromosomie 17. Choroba ta może być dziedziczna, ale znacznie częściej powstaje de novo, czyli w sposób spontaniczny.
Objawy choroby Alexandra
Objawy choroby Alexandra zależne są od typu schorzenia, na które cierpi pacjent. Najgorszy przebieg ma zdecydowanie postać wczesnodziecięca. Objawia się ona poprzez napady padaczkowe, wodogłowie oraz niepełnosprawność intelektualną. W toku rozwoju choroby może pojawić się także wzmożone napięcie mięśniowe i zachowania agresywne. Choroba niestety prowadzi do niepełnosprawności i śmierci dziecka w ciągu pierwszych latach życia.
Postać młodzieńcza może z kolei objawiać się poprzez:
● Zaburzenia mowy (najczęściej dyzartria i dysfonia)
● Problemy z połykaniem (dysfagia)
● Ataksję
● Zaburzenia pracy układu krążenia
● Wzmożoną potliwość
● Niedowład
Postać dorosła choroby Alexandra objawia się dość podobnie do postaci młodzieńczej. W toku jej rozwoju może pojawić się również oczopląs, podwójne widzenie, bezdech oraz skrzywienia kręgosłupa.
Czy można wyleczyć chorobę Alexandra?
Choroba Alexandra niestety jest nieuleczalna. Nie istnieje żaden sposób, aby z genów chorego usunąć mutację. Możliwe jest jedynie stosowanie leczenia objawowego, które złagodzi poszczególne symptomy choroby.
Źródła:
Messing A, Brenner M, Feany MB, Nedergaard M, Goldman JE. Alexander disease. J Neurosci. 2012;32(15):5017–5023