Czym jest demencja?
Demencja to ogólne pogorszenie sprawności umysłowej. Występuje ona zwykle u seniorów i jest spowodowana uszkodzeniem mózgu. Jak można ją rozpoznać? Czy demencję można wyleczyć? Dowiedz się z naszego najnowszego artykułu!
Spis treści:
Co to jest demencja?
Demencja (inaczej otępienie) to ogólne pogorszenie funkcjonowania umysłowego. W toku rozwoju tej choroby dochodzi do pogorszenia takich funkcji jak pamięć, uwaga, orientacja w terenie czy logiczne myślenie. Nie wszystkie funkcje są jednak uszkodzone w takim samym stopniu. Jedne funkcjonują gorzej, a inne lepiej.
Wyróżnia się trzy główne rodzaje demencji:
● Demencja naczyniowa spowodowana uszkodzeniem naczyń krwionośnych w mózgu
● Demencja z ciałami Lewy’ego — jest to choroba neurodegeneracyjna, w której toku dochodzi do obumierania komórek nerwowych w mózgu.
● Demencja czołowo-skroniowa – jest ona spowodowana uszkodzeniem płatów czołowych i skroniowych w mózgu
Objawy demencji
Demencja jest chorobą, która rozwija się stopniowo. Podzielić można to na trzy następujące etapy:
● Pierwszy etap – objawia się on poprzez niewielkie zaburzenia pamięci, które nie są jeszcze zbytnio zauważalne. Chory może mylić pojedyncze daty czy nazwiska.
● Drugi etap — główne symptomy pojawiające się w tym etapie to problemy z orientacją w terenie, zachowania nieadekwatne do sytuacji, nielogiczne rozumowanie i pogorszenie zaburzeń pamięci.
● Trzeci etap – ma on bardzo ciężki przebieg. Chory zaczyna tracić kontakt z rzeczywistością, przestaje poznawać najbliższe osoby i wymaga stałej opieki.
Jak diagnozuje się demencję?
Do diagnozy demencji używa się głównie dwóch narzędzi diagnostycznych:
● Badanie MMSE – w jego trakcie choremu zadaje się pytania, a za odpowiedzi przyznawane są punkty. Chorzy na demencję zwykle uzyskują poniżej 24 punktów.
● Test zegara – w badaniu tym zadaniem chorego jest narysowanie tarczy zegara, zaznaczenie na niej cyfr, a następnie wskazanej przez badanego godziny.
Leczenie demencji
Demencja jest chorobą nieuleczalną. Możemy jedynie stosować leczenie, które nieco złagodzi przebieg choroby. W tym celu możemy stosować dwie formy terapii:
● Leczenie farmakologiczne preparatami z acetylocholiną (neuroprzekaźnikiem, który odpowiada w mózgu za procesy pamięciowe)
● Ćwiczenia mózgu, takie jak rozwiązywanie łamigłówek, sudoku, gry planszowe, puzzle, krzyżówki