6 rzeczy, które musisz spakować na porodówkę
Dzień porodu zawsze wydaje się odległy – jeszcze trymestr, jeszcze miesiąc, jeszcze tydzień – a życie potrafi zaskakiwać. To dlatego torbę na porodówkę warto spakować znacznie wcześniej. Niech sobie stoi spokojnie, w wiadomym wszystkim miejscu, czekając na tę wielką chwilę. Podpowiemy 6 rzeczy, które powinnaś zabrać na porodówkę, żeby czuć się wygodnie i komfortowo.
Spis treści:
1. Sama torba
2. Dokumenty
3. Wygodne ubrania
4. Osobiste drobiazgi
5. Jedzenie i picie
6. Pomoce okołoporodowe
1. Sama torba
Skoro pakujemy torbę, to zacznijmy od niej samej. Jaka powinna być, aby spełnić swoje zadanie? Powinna być ona wystarczająco pojemna, by bez ściskania pomieścić wszystko, co zamierzasz do niej zapakować. Nie zaszkodzi też, jeśli przy okazji nie będzie zbyt ciężka czy nieporęczna – co prawda nie ty będziesz ją dźwigać, ale skoro rodzina się powiększa, to zapewne jeszcze nie raz skorzystasz z niej w przyszłości, podczas różnego rodzaju wyjazdów.
Najlepiej zdecydować się na model na kółkach, z wygodną rączką, wykonany z solidnego, nieprzemakalnego materiału.
2. Dokumenty
Zabierz z sobą dowód osobisty oraz całą dokumentację medyczną, jaką dysponujesz, z kartą ciąży na czele. Nie zapomnij także o NIP-ie pracodawcy – będzie niezbędny do wystawienia zwolnienia lekarskiego czy wniosku o przysługujący ci urlop macierzyński.
3. Wygodne ubrania
Minimalizuj stres, jaki towarzyszył ci będzie w trakcie porodu i po nim – zdecyduj się na sprawdzone, wygodne, miękkie ubrania, które nie będą uciskać podbrzusza i krępować ruchów. Zapakuj piżamę lub koszulę nocną (a najlepiej dwie – o zabrudzenie niełatwo, a w świeżych rzeczach będziesz czuła się komfortowo), szlafrok, dres, kapcie, klapki pod prysznic. Wybieraj rzeczy na guziki – okażą się bardzo przydatne, jeśli będziesz karmić maluszka piersią.
Szczególną uwagę poświęć bieliźnie – przydadzą się specjalne majtki poporodowe, stanik z wkładkami laktacyjnymi, ciepłe skarpetki jeśli rodzisz zimą.
Pewnie usłyszysz, że porodówka to nie rewia mody i nie powinnaś wybrzydzać w kwestii wyglądu ubrań. Za takie rady serdecznie podziękuj tłumacząc, że twój odmienny stan nie oznacza konieczności rezygnowania z kobiecości i piękna. Jeśli ładna koszula ma ci ułatwić pokonanie niepokoju – pozwól sobie na nią. Masz prawo się rozpieszczać.
Wybieraj raczej ubrania już noszone i sprawdzone. Może się okazać, że trzymana przez kilka miesięcy w szafie nowa piżamka, przeznaczona na ten szczególny moment, będzie niewygodna czy niemiła w dotyku i niepotrzebnie doda ci stresów.
4. Osobiste drobiazgi
O nich zapomnieć najłatwiej, a dopiero wówczas okazuje się, jak są niezbędne. Zabierz gumki do włosów, niewielki ręcznik, poduszkę do spania dla ciężarnych (jeśli jej używasz), ładowarkę do telefonu.
Nie wstydź się osobistych przedmiotów – ich obecność podniesie komfort i pozwoli łatwiej oswoić się ze stresującą sytuacją. Możesz mieć przy sobie ukochaną maskotkę czy ulubiony kubek, nawet jeśli jest brzydki i bez ucha.
Zabierz także jakiś umilacz czasu – książkę, sudoku, ulubioną muzykę czy serial zgrany na smartfon lub tablet.
5. Jedzenie i picie
Na porodówce otrzymasz wszystko, co ci niezbędne w zakresie wyżywienia, więc nie szalej z prowiantem. Warto jednak, abyś miała przy sobie butelkę wody (najlepiej niegazowanej) czy ulubione przekąski (oczywiście idealnie, żeby były zdrowe i organiczne, ale za zjedzenie ciastek z galaretką też nikt cię nie zwymyśla).
6. Pomoce okołoporodowe
Większość porodówek wyposażona jest w sprzęty pomagające w akcji porodowej. To z resztą warto zweryfikować jeszcze na długo przed terminem, podczas dokonywania wyboru oddziału, na który się udasz, czując pierwsze skurcze. Nie zaszkodzi jednak zabrać kilku rzeczy z domu.
W złagodzeniu bólów pleców i lędźwi może pomóc odpowiednio wyprofilowana poduszka lub urządzenie do elektrostymulacji. Partner może także nawet w trakcie akcji porodowej robić ci masaż, a do tego przyda się krem lub oliwka. Jeżeli szpital nie posiada piłki, warto się zastanowić nad jej spakowaniem – ale tylko w sytuacji, gdy ktoś będzie przy tobie i pomoże ci ją napompować.
Aby pakowanie nie przebiegało chaotycznie, poświęć nieco czasu na przygotowanie szczegółowej listy. Nie musisz robić wszystkiego w jeden dzień. Niech lista czeka spokojnie na lodówce czy nocnym stoliku albo w notatniku telefonu, a ty sukcesywnie dopisuj do niej elementy za każdym razem, gdy jeszcze coś ważnego sobie przypomnisz. Dopiero później zgromadź i zapakuj całość. W międzyczasie możesz też dowiedzieć się wielu przydatnych informacji na temat ciąży, połogu i opieki nad maleństwem, zaglądając na https://mamazwarszawy.pl i korzystając z naszej obszernej bazy wiedzy.
Artykuł powstał przy współpracy z https://mamazwarszawy.pl/