FOP, czyli postępujące kostniejące zapalenie mięśni — co to za choroba?
FOP to choroba, w trakcie której mięśnie, ścięgna i stawy zaczynają zmieniać się w kości, przez co poruszanie się staje się niemożliwe. Jest to rzadka choroba, z którą skutecznie nie radziła sobie żadna forma terapii. W 2022 roku ogłoszono, że został opracowany pierwszy lek na postępujące kostniejące zapalenie mięśni. Zobacz, jak może aktualnie wyglądać terapia chorych na FOP!
Spis treści:
1. Czym jest FOP?
2. Postępujące heterotopowe kostnienie — przyczyny
3. FOP — objawy
4. Diagnostyka FOP
5. FOP — leczenie
Czym jest FOP?
FOP to inaczej postępujące kostniejące zapalenie mięśni. Jest ono nazywane również postępującym heterotopowym kostnieniem oraz fibrodysplazją. Jest to rzadka choroba, która występuje u jednej na 2 miliony osób. Na całym świecie cierpi więc na nią tylko około 600 osób.
W toku rozwoju FOP mięśnie, stawy, więzadła, ścięgna i torebki stawowe zaczynają przekształcać się w kości. Powstałe masy kostce zaczynają łączyć się z innymi kośćmi i finalnie prowadzą do całkowitej utraty sprawności i zdolności poruszania się. Pierwsze tego typu zmiany pojawiają się w pierwszej dekadzie życia pacjenta.
Postępujące heterotopowe kostnienie — przyczyny
FOP to choroba genetyczna. Powoduje ją mutacja w genie ACVR1, który odpowiada za wytwarzanie białka BMP4. Owo białko pełni bardzo ważną funkcję w regulacji procesu wzrastania kości.
Postępujące kostniejące zapalenie mięśni nie jest chorobą dziedziczną. Mutacja wywołująca chorobę powstaje w sposób spontaniczny. Człowiek nie ma więc najmniejszego wpływu na rozwój FOP, ale jego zachowanie może oddziaływać na ilość tworzących się kości. Czynniki, które mogą na to wpływać to m.in. upadki, zastrzyki czy operacje. Nowe kości mogą powstawać także bez żadnej wyraźnej przyczyny.
FOP — objawy
Kostnienie spowodowane przez FOP może objawiać się poprzez obrzęk tkanek miękkich w miejscach, w których aktualnie tworzą się kości. Najczęściej opuchliznę zauważyć można w okolicach kręgosłupa, bioder oraz barków. Wraz z obrzękiem pojawić mogą się także twarde guzy.
Jeśli do kostnienia dojdzie w obrębie ucha środkowego, to pacjentowi może zacząć pogarszać się słuch. Może on mieć również problemy z połykaniem, jeśli zmiany obejmą żuchwę. Oprócz tego do objawów FOP zalicza się także:
● Krótkie i koślawe paluchy
● Niepełne ukształtowanie się palców u dłoni i stóp
● Krótsze kciuki
● Duże i twarde guzki głowy u niemowląt, które z czasem zanikają samoistnie
Postępujące kostniejące zapalenie mięśni finalnie prowadzi do unieruchomienia i niepełnosprawności. Najbardziej poważnym powikłaniem tej choroby jest śmierć pacjenta. Dochodzi do niej najczęściej u osób z rozległymi zmianami w obrębie klatki piersiowej.
Diagnostyka FOP
Diagnostyka postępującego heterotopowego kostnienia zwykle nie nastręcza zbyt wielu problemów. Jej podstawą jest wykonanie badania genetycznego. Sprawdza się w nim, czy w genie ACVR1 doszło do mutacji. Jej wykrycie jest równoznaczne ze zdiagnozowaniem FOP.
FOP — leczenie
Na początku 2022 roku doszło do prawdziwego przełomu w leczeniu postępującego kostniejącego zapalenia mięśni. Firma Regeneron ogłosiła, że powstał pierwszy lek na FOP – Lumina 1. Preparat ten ma zapobiegać lub spowalniać proces powstawania nowych kości.
Pacjenci chorzy na FOP powinni również korzystać z fizjoterapii, dzięki czemu nie utracą całkowicie zdolności poruszania się. Mogą oni stosować także środki przeciwbólowe.