Astma — czy ma coś wspólnego z predyspozycją genetyczną?
Astma oskrzelowa to powszechna choroba, z którą zmaga się aż 339 milionów osób na całym świecie. Prowadzi ona do nagłego skurczu oskrzeli, który może wywołać falę nieprzyjemnych dolegliwości. Objawy astmy pojawiać mogą się w różnym momencie i z różnym nasileniem. Sama choroba rozwija się na skutek predyspozycji genetycznej połączonej z czynnikami środowiskowymi.
Spis treści:
1. Rodzaje astmy
2. Astma a predyspozycje genetyczne
3. Objawy astmy
4. Astma — diagnostyka i leczenie
Rodzaje astmy
Astma to choroba powodująca przewlekłe zapalenie oskrzeli, dlatego nazywa się ją astmą oskrzelową. Na skutek rozwoju choroby u chorego dochodzi do skurczu oskrzeli po kontakcie z drażniącym czynnikiem np. alergenem czy wirusem. W takim momencie dochodzi również do pogrubienia błony śluzowej oskrzeli, nadmiernego wydzielania śluzu oraz pobudzenia innych komórek układu immunologicznego.
Astmę oskrzelową dzieli się ze względu na to, jaki czynnik wywołuje skurcz oskrzeli. Wyróżnia się dwa rodzaje choroby:
● Astmę alergiczną — w jej przypadku skurcz oskrzeli pojawia się po kontakcie z alergenem. Choroba ta najczęściej dotyka dzieci oraz młodzież w wieku dojrzewania.
● Astmę niealergiczną — pojawia się ona na skutek nieprawidłowej reakcji układu odpornościowego na infekcje wirusowe lub bakteryjne. Astma niealergiczna najczęściej rozwija się u osób dorosłych.
Astma a predyspozycje genetyczne
O przyczynie zachorowania na astmę nie wiadomo jeszcze zbyt wiele. Potwierdzono jednak, że choroba ta pojawia się na skutek posiadania predyspozycji genetycznej oraz czynników środowiskowych. W niektórych genach pacjentów chorych na astmę znaleźć można zmianę, która po części wpływa na rozwój astmy. Wśród czynników środowiskowych, które mogą przyczyniać się do rozwoju choroby, wymienia się m.in. ekspozycję na dym tytoniowy, wdychanie toksycznych substancji czy częste przechodzenie infekcji w dzieciństwie.
Objawy astmy
Astma najczęściej objawia się poprzez:
● Świszczący oddech
● Duszności
● Ucisk w klatce piersiowej
● Krótki oddech
● Problemy z nabraniem powietrza
● Napadowy i suchy kaszel pojawiający się głównie w nocy i po wysiłku
Astma — diagnostyka i leczenie
Astmę diagnozuje się na podstawie wywiadu z pacjentem oraz badania spirometrycznego. Jest to nieinwazyjne badanie dla dzieci i dorosłych. Polega ono na wzięciu do ust ustnika spirometru i spokojnym oddychaniu. W przypadku dzieci poniżej 5 roku życia diagnoza jest stawiana jedynie na podstawie wywiadu. Wykonanie spirometrii nie jest możliwe u tak małych pacjentów, ponieważ nie są one w stanie współpracować z lekarzem.
Po postawieniu diagnozy wdrażane jest leczenie astmy. Pacjentom zwykle przepisuje się leki wziewne, które zażywa się za pomocą inhalatora lub nebulizatora. W cięższych przypadkach wdrażane jest leczenie biologiczne. Polega ono na stosowaniu przeciwciał monoklonalnych, takich jak np. omalizumab, dupilumab czy mepolizumab.