ADHD — choroba niegrzecznych dzieci
ADHD to zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi. Dzieci dotknięte tym zaburzeniem nie potrafią usiedzieć w miejscu i skupić się przez dłuższy czas, przez co są uważane za niegrzeczne. Wyciszyć objawy ADHD pomóc może odpowiednio ukierunkowana terapia. Może ona zostać wdrożona po przeprowadzonej diagnostyce.
Spis treści:
1. Czym jest ADHD?
2. Przyczyny ADHD
3. Objawy ADHD
4. Kto diagnozuje ADHD?
5. ADHD — leczenie
Czym jest ADHD?
ADHD (attention deficit hyperactivity disorder) to skrót oznaczający zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi. Jest to jedna z najczęstszych chorób, którymi zajmuje się psychiatria dziecięca. Szacuje się, że na nadpobudliwość psychoruchową cierpi aż 5% dzieci. Znacznie częściej dotyka ona chłopców.
ADHD to choroba, która ujawnia się głównie u dzieci i wycisza w wieku dojrzewania. Zdarzają się jednak przypadki pacjentów, u których nadpobudliwość psychoruchowa zaczęła się objawiać dopiero w życiu dorosłym. ADHD u dorosłych ma jednak nieco inny przebieg niż u dzieci.
Przyczyny ADHD
Przyczyna ADHD nie została jeszcze jednoznacznie potwierdzona. Specjaliści szacują jednak, że zaburzenie to ma podłoże wieloczynnikowe, a jednym z czynników są geny.
Badacze z Uniwersytetu w Cardiff wykazali, że u dzieci z ADHD brakuje dużych fragmentów DNA lub są one powielone. Zmiany te oddziałują z nieznanymi jeszcze czynnikami środowiskowymi. Jest to najbardziej prawdopodobna przyczyna nadpobudliwości ruchowej.
Objawy ADHD
Objawy nadpobudliwości ruchowej dzielą się na trzy grupy:
● Nadmierna ruchliwość — u dzieci przejawia się ona przez ciągłe wiercenie się. Dziecko nie potrafi usiedzieć na miejscu, jest gadatliwe i głośne. W przypadku ADHD u niemowlaka zauważyć możemy rzucanie zabawkami o ścianę i nadmierne, bezcelowe ruchy rączkami.
● Zaburzenia koncentracji – dzieci nie potrafią skupić się przez dłuższy czas na danej czynności, często przerywa wykonywaną czynność, łatwo się rozprasza i zapomina o swoich obowiązkach.
● Nadmierna impulsywność — dziecko nie kontroluje swoich emocji, nie zastanawia się nad swoim zachowaniem, od razu realizuje każdy swój pomysł i nie umie zaczekać na swoją kolej.
ADHD u dorosłego ma nieco inny przebieg. Zaburzenie to może wywoływać następujące objawy:
● Częste napady złości
● Impulsywność
● Angażowanie się w ryzykowne zachowania np. sięganie po używki
● Trudności ze stworzeniem stabilnej relacji
● Częste wahania nastroju
● Niecierpliwość
● Trudności z kończeniem rozpoczętych czynności
● Problemy z dostosowaniem się do sytuacji
ADHD u kobiet i dziewczynek może wyglądać jeszcze inaczej. Zaburzenie powoduje u nich te same objawy, ale kobiety są w stanie lepiej je maskować. Dziewczynka z ADHD, zamiast biegać po klasie, może np. tylko wiercić się w ławce. Przebieg ADHD u kobiet jest więc bardziej subtelny niż u mężczyzn.
Kto diagnozuje ADHD?
Diagnozą ADHD zajmuje się kilku specjalistów. Zwykle do postawienia rozpoznania potrzebny jest psychiatra, pediatra, psycholog dziecięcy oraz pedagog. Konieczna może być także wizyta u neurologa.
Diagnoza ADHD u dzieci rozpoczyna się zwykle od przeprowadzenia wywiadów. Specjaliści muszą dowiedzieć się jak najwięcej o funkcjonowaniu dziecka od jego rodziców i nauczycieli. Następnie przeprowadzane są badania dziecka, podczas których ocenia się m.in. zdolności intelektualne dziecka, jego koncentrację czy sprawność ruchową. Konieczne jest również przeprowadzenie testów, które mają wykluczyć inne zaburzenia, takie jak niepełnosprawność intelektualna czy problemy adaptacyjne.
Diagnoza ADHD u dorosłych. W proces diagnostyczny nie włącza się jednak osób trzecich. Do postawienia diagnozy konieczna jest jedynie obecność pacjenta i przeprowadzenie kilku testów diagnostycznych.
ADHD — leczenie
Na leczenie ADHD składa się kilka rodzajów oddziaływania terapeutycznego. Jego główną częścią jest uczęszczanie na psychoterapię. Dziecko powinno skorzystać także z treningu umiejętności społecznych oraz treningu radzenia sobie z gniewem. Rodzice z kolei powinni zostać objęci psychoedukacją, podczas której dowiedzą się dokładnie, z czym wiąże się ADHD i jak sobie z nim radzić.
W przypadku dużego nasilenia objawów ADHD wdraża się także leczenie farmakologiczne. Dzieciom zwykle podaje się metylofenifdat, atomoksetynę oraz niektóre leki przeciwdepresyjne. Mają one ułatwić pacjentom funkcjonowanie i wyciszyć objawy ADHD.