Dysleksja — przyczyny, objawy, terapia
Dysleksja to zaburzenie wywołujące specyficzne trudności w nauce czytania i pisania. Zmaga się z nią aż 12% uczniów. Dzieci te wymagają odpowiedniej terapii, aby ograniczyć liczbę niepowodzeń szkolnych. Wcześniej jednak dysleksja musi zostać prawidłowo zdiagnozowana. Jak można ją rozpoznać? Jak przebiega terapia? Sprawdź poniżej!
Spis treści:
1. Czym jest dysleksja?
2. Dysleksja — przyczyny
3. Dysleksja — objawy
4. Jak diagnozuje się dysleksję?
5. Terapia dysleksji
6. Prawa dyslektyków
Czym jest dysleksja?
Dysleksja to inaczej specyficzne trudności w nauce. Pojawiają się one głównie podczas czytania i pisania. Nie jest ona wywołana przez niski iloraz inteligencji. Dzieci cierpiące na dysleksje nie mają żadnych zaburzeń rozwoju intelektualnego.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) dysleksję określa mianem rozwojowej, ponieważ zaczyna się ona objawiać na początku edukacji. Cierpi na nią około 12% uczniów, z czego zdecydowana większość to chłopcy.
Dysleksja — przyczyny
Badania nad podłożem dysleksji wciąż trwają. Podaje się jednak, że najbardziej prawdopodobną przyczyną choroby są czynniki genetyczne, a konkretnie mutacja w genie DCDC2. Powoduje ona zakłócenia w funkcjonowaniu ośrodkowego układu nerwowego, które bezpośrednio przekładają się na trudności w nauce.
Dysleksja — objawy
U dyslektyka zauważyć możemy następujące objawy:
● Błędy ortograficzne, interpunkcyjne i gramatyczne
● Mylenie liter
● Niestaranne pismo
● Zapisywanie od prawej do lewej lub w odbiciu lustrzanym
● Przekręcanie liter w trakcie czytania
● Powolne czytanie
● Problemy ze zrozumieniem czytanego tekstu
Na dysleksję mogą wskazywać także inne, mniej specyficzne symptomy:
● Mylenie stron
● Problemy z pamięcią
● Problemy z koncentracją
● Zaburzenia motoryki małej — mogą się one objawiać np. przez trudności z zapinaniem guzików czy sznurowaniem butów
● Za mocne lub za słabe przyciskanie ołówka do kartki
● Zaburzenia mowy
● Problem z układaniem klocków i puzzli
Wskazuje się także, że pierwsze objawy dysleksji zauważyć możemy już u niemowlaka. Dyslektycy często pomijają etap raczkowania i zaczynają od razu chodzić. Dysleksję poznać możemy także po rozwoju mowy – jest on opóźniony.
Jak diagnozuje się dysleksję?
Po zauważeniu objawów dysleksji warto zgłosić się do poradni psychologiczno-pedagogicznej. Tam dziecko spotka się z pedagogiem i psychologiem, którzy porozmawiają z nim i przeprowadzą kilka ćwiczeń. Na tej podstawie stwierdzą oni, czy na pewno jest to dysleksja, czy jedno z zaburzeń pokrewnych np. dysgrafia czy dysortografia.
Terapia dysleksji
Dysleksja nie jest zaburzeniem, które możemy wyleczyć. Jednak terapia może znacznie ułatwić dziecku funkcjonowanie w szkole. Należy więc ją rozpocząć od razu po postawieniu diagnozy.
Terapia dysleksji to przede wszystkim ćwiczenia rozwijające czytanie i pisanie. Dziecko powinno wykonywać je z rodzicem w domu, a także w szkole pod opieką nauczyciela. W niektórych przypadkach konieczne może być wprowadzenie indywidualnego trybu nauczania.
Prawa dyslektyków
Dyslektycy nie mają w szkole zbyt łatwo, dlatego powstała lista praw, które mają ułatwić im funkcjonowanie. Uczniowie z dysleksją mogą skorzystać z:
● Wydłużenia czasu egzaminu
● Czytania zadań na głos przez nauczyciela
● Pisania egzaminu w oddzielnej sali
● Pisania drukowanymi literami
Z wymienionych praw skorzystać możemy, jeśli posiadamy ważną opinię z poradni psychologiczno-pedagogicznej.