Światowy Dzień Serca — 25 września 2022 r.
Światowy Dzień Serca to wspaniałe święto, które ma zwiększyć świadomość społeczeństwa na temat chorób sercowo-naczyniowych. Jest on obchodzony w ostatnią niedzielę września. W tym roku Światowy Dzień Serca przypadnie więc na 25 września.
Spis treści:
1. Idea Światowego Dnia Serca
2. Obchody Światowego Dnia Serca
3. Profilaktyka chorób serca
Idea Światowego Dnia Serca
Światowy Dzień Serca to święto ustanowione przez Światową Federację Serca (World Heart Federation). Do jego obchodów przyczyniają się także takie organizacje jak WHO, UNICEF czy UNESCO.
Choroby sercowo-naczyniowe takie jak miażdżyca, zawał serca czy choroba wieńcowa są najczęstszą przyczyną zgonów na świecie. Powodują one aż 53% zgonów kobiet i 41% zgonów mężczyzn. Do ich rozwoju przyczynia się przede wszystkim niewłaściwa dieta, zbyt duża masa ciała, brak aktywności fizycznej lub jej znikoma ilość, palenie papierosów, sięganie po używki oraz niewykonywanie regularnych badań profilaktycznych. Podaje się, że większość Polaków po 30 roku życia ma serce aż o 8–9 lat starsze niż wskazuje na to wiek metrykalny. Światowy Dzień Serca ma na celu zwrócenie uwagi społeczeństwa na powyższy problem i propagowanie profilaktyki w kierunku chorób sercowo-naczyniowych.
Obchody Światowego Dnia Serca
Pierwsze obchody Światowego Dnia Serca miały miejsce 24 września 2000 roku. W Polsce są one organizowane przez Polskie Towarzystwo Kardiologiczne od 2002 roku. Podczas obchodów odbywają się różnorodne wydarzenia edukacyjne i rozrywkowe. Chętni skorzystać mogą z bezpłatnych konsultacji medycznych i wykonać badania profilaktyczne. Można także wziąć udział w organizowanych biegach, marszach i ćwiczeniach sprawnościowych.
Profilaktyka chorób serca
Podczas obchodów Światowego Dnia Serca dowiedzieć możemy się, jak dbać o nasze serce i nie narażać go na różnorodne schorzenia. Obecni podczas obchodów specjaliści podpowiedzą nam następujące działania:
● Dbanie o dietę — powinna być ona uboga w tłuszcze zwierzęce, sól, żywność przetworzoną oraz słodycze. Zamiast tego warto spożywać chude ryby, drób, owoce oraz warzywa. W ułożeniu diety dobrej dla naszego serca pomóc może nam dietetyk.
● Regularną aktywność fizyczną — zaleca się ją przynajmniej 3 razy w tygodniu po około 30 minut
● Wykonywanie badań profilaktycznych u dzieci i dorosłych – w szczególności mierzenie ciśnienia tętniczego, kontrolowanie poziomu cholesterolu i badanie glukozy.
● Kontrolowanie masy ciała lub jej redukcję w przypadku nadwagi i otyłości
● Rezygnacje z palenia tytoniu
● Unikanie spożywania alkoholu
W ramach profilaktyki warto również wykonać badanie genetyczne dla dzieci i dorosłych. Predyspozycje do powstania niektórych chorób serca możemy posiadać w naszym DNA. Niektóre z nich są dziedziczone, a inne powstają w sposób spontaniczny. Wykrycie owych predyspozycji umożliwi wprowadzenie dokładniejszej profilaktyki i wczesne zdiagnozowanie potencjalnej choroby.